Do przedszkola nie dawaj dziecku ukochanego misia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W żłobkach i przedszkolach każda grupa dzieci powinna trzymać się swojej sali i być pod opieką stałego opiekuna - Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił nowe zasady przeciwepidemiczne.

Według wytycznych GIS z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można wyprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki).

Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do żłobka czy przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy jednak dzieci niepełnosprawnych, ale w takiej sytuacji opiekunowie muszą pilnować, by dziecko nie dawało swojej zabawki innym dzieciom.

Sale, w których przebywają dzieci, należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę. Organizacja zajęć powinna zapobiegać stykaniu się dzieci z różnych grup (na przykład różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).

GIS określił m.in. bezpieczną wielkość pomieszczeń, w których mogą przebywać dzieci. W przypadku żłobka na 3-5 maluchów powinno przypadać co najmniej 16 metrów kwadratowych.

Jeśli grupa liczy więcej, niż 5 dzieci, na każdego kolejne dziecko powinno przypadać dodatkowo 2,5 metra kwadratowego, w zależności od tego, czy maluch spędza w żłobku 5 godzin, czy więcej.

W przedszkolach wytyczne dotyczące powierzchni są takie same. W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci. Jeśli dzieci jest więcej, niż pięcioro i spędzają one w placówce więcej niż 5 godzin dziennie (lub zapewnione mają leżakowanie), powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 mkw.

GIS zaznacza także, że w miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi. Personel kuchenny nie powinien kontaktować się ani z dziećmi, ani z przedszkolankami.

Opiekunowie powinni zachowywać między sobą dystans wynoszący minimum 1,5 m. Z kolei rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci - obowiązkowo w maseczkach i rękawiczkach lub po dezynfekcji rąk - powinni trzymać się od innych w odległości 2 metrów.

Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska