Do walki z osadem na kąpielisku w Brzegu dołożą drugi rezonator

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Efekty działania rezonatora przedstawiała radnym Sonia Hetmańczyk z firmy WCI Natcol. Z tyłu przewodnicząca rady miejskiej Barbara Mrowiec i burmistrz Jerzy Wrębiak.
Efekty działania rezonatora przedstawiała radnym Sonia Hetmańczyk z firmy WCI Natcol. Z tyłu przewodnicząca rady miejskiej Barbara Mrowiec i burmistrz Jerzy Wrębiak. Jarosław Staśkiewicz
Efekty oczyszczania kąpieliska w Brzegu są zadowalające, ale...

Od ubiegłego roku wynajęta przez miasto firma prowadzi oczyszczanie akwenu przy ul. Korfantego za pomocą rezonatora emitującego fale elektromagnetyczne.

CZYTAJ Rezonator ma oczyścić miejskie kąpielisko przy ulicy Korfantego w Brzegu

Rezonator działa na dawnym kąpielisku od października ubiegłego roku (z przerwą na okres zimowy). Urządzenie emituje fale, które powodują natlenianie wody w warstwach przydennych i sprzyjają rozwijaniu mikroorganizmów tlenowych. A te mają skutecznie usuwać m.in. glony. Za rezonator i specjalne szczepionki z mikroorganizmów miasto zapłaci łącznie około 200 tys. zł. Z kolei renowacja całego kąpieliska jest szacowana na około 5,2 mln zł.

Przed kilkoma dniami obiekt odwiedzili radni żeby zobaczyć efekty pracy. I nie obyło się bez wątpliwości, bo przy brzegu zamiast warstwy piasku, która była widoczna jeszcze na początku czerwca, było widać coś w rodzaju osadu.

- To, co obserwujemy, to nie osad denny a aglomeracje glonów w otoczkach śluzowych - zastrzegała Sonia Hetmańczyk z firmy WCI Natcol. - Wcześniej mieliśmy szlamowaty, gnilny, nieprzyjemny w zapachu osad, a a te glony mają typowo roślinny zapach, zresztą zapach wody można określić jako zerowy.

Przedstawicielka firmy przekonywała, że w porównaniu do stanu początkowego widać ogromną różnicę, a wyniki badań potwierdzają, że parametry wody odpowiadają normom miejsca do kąpieli.

Co trzeba zrobić, żeby i te glony zniknęły? - Zdecydowaliśmy, że bezpłatnie przedłużamy o jeden miesiąc, czyli do listopada, działanie rezonatora. A jednocześnie zainstalujemy drugie, mniejsze urządzenie, żeby wspomóc proces - zapowiadała Het­mańczyk.

Warto dodać, że równocześnie z oczyszczaniem wody miasto przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnego kąpieliska i będzie się starało o unijne dotacje na ten cel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska