Dobiegł końca XX Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Redakcja
Przed publicznością wystąpił m.in.  młody trębacz z Głogówka Rafał Poremba. Na zdjęciu z akompaniatorką Anną Rożek.
Przed publicznością wystąpił m.in. młody trębacz z Głogówka Rafał Poremba. Na zdjęciu z akompaniatorką Anną Rożek.
Melomani, nie tylko z Głogówka, jeszcze długo będą go wspominać.

W tym roku festiwal odbył się już po raz dwudziesty. Z tej okazji powrócono do pierwotnej nazwy, melomani mieli zatem okazję uczestniczyć w XX Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Koncerty odbywały się codziennie, przeważnie w głogóweckim Obserwatorium (jeden zorganizowano w Białej). A każdy koncert, jak powiedział Dyrektor Artystyczny Festiwalu Jacek Woleński był: "wieczorem sensacji muzycznych"…

Podczas festiwalu melomani mieli okazję wysłuchać m.in. recitalu fortepianowego Michała Kryworuczko. Wystąpiły także: Ewa Biegas - sopran, Klaudia Moździerz - mezzosopran i Mirella Malorny - fortepian. W Białej, w murach Ratusza zagrał zespół kameralny "Santarello" pod dyr. Iwony Bańskiej. W wieczór bel canto natomiast publiczność podziwiała: Ewelinę Szybilską - sopran, Łukasza Gaj - tenor i Halinę Mansarlińską - fortepian.

Był także koncert poświęcony pamięci Johanna Sedlatzka. Wystąpiły: Elżbieta Woleńska - flet i Elżbieta Zawadzka - fortepian. Imprezę połączono z promocją płyty z muzyką tego artysty, pt. "Souvenir". Znakomity kompozytor i flecista pochodził z Głogówka, a jego wyjątkowa muzyka nie była grana 200 lat. Zapomniany przez wiele lat kompozytor teraz został ponownie odkryty, a jego muzyka wzbudziła szczery entuzjazm wśród słuchaczy.

Głogówczanie mogli też podziwiać zachwycającą grę Andrzeja Jasińskiego, wybitnego pianisty i pedagoga. Poza doskonałym wykonaniem utworów muzycznych, prof. Jasiński pięknie opowiadał o muzyce. Prowadził z Jackiem Woleńskim dowcipny dialog, pełen celnych uwag, wartych zapamiętania.

Ostatni, koncert rozpoczął się nietypowo - przed publicznością wystąpili młodzi, świetnie zapowiadający się muzycy: Paulina Storka - pianistka i Rafał Poremba - trębacz. Oboje zostali zasłużenie nagrodzeni gromkimi brawami.

Po młodych artystach na scenie pojawili się dwaj wybitni muzycy: Tomasz Tomaszewski - skrzypce i Jerzy Tosik Warszawiak - fortepian. Koncert był wspaniałym zakończeniem Festiwalu.

Wyjątkową grę wspaniałych muzyków dopełniała doskonała konferansjerka Dyrektora Muzycznego Festiwalu - Jacka Woleńskiego. Dowcip, lekkość słowa, przystępne opowieści o magicznym świecie muzyki sprawiły, że trudno sobie już dzisiaj wyobrazić Festiwal bez Jacka Woleńskiego. Niepowtarzalny klimat Festiwalu spowodował, że żal było melomanom rozstawać się z koncertami.

Kolejne wrażenia i sensacje muzyczne z Beethovenem w tle - już za rok.

Ważne

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Opolskiego, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Starosta Prudnicki, Burmistrz Prudnika, Burmistrz Białej, Burmistrz Głogówka.

Wsparcie:
Gminy Głogówek, Urzędu Miejskiego w Prudniku, Starostwa Powiatowego w Prudniku, Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Dyrektorem Festiwalu jest Aleksander Devosges - Cuber.

Organizatorzy:
Gmina Głogówek, Urząd Miejski w Prudniku, Starostwo Powiatowe w Prudniku, Muzeum Regionalne w Głogówku, Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Klasztor oo. Franciszkanów w Głogówku, Parafia p.w. Św. Bartłomieja w Głogówku.

Finansowanie:
Festiwal zrealizowano w ramach projektu "Opolskie kwitnące muzyczne" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa opolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska