Dobra dieta dla cukrzyka

sxc.hu
Należy zrezygnować ze słodkich jesiennych owoców (jak gruszka) i sięgnąć po warzywa, na przykład cukinię
Należy zrezygnować ze słodkich jesiennych owoców (jak gruszka) i sięgnąć po warzywa, na przykład cukinię sxc.hu
Co wybierać, żeby uzyskać odpowiednią kontrolę stężeń glukozy we krwi i uniknąć powikłań cukrzycy typu2? Osoby chorujące na cukrzycę często spotykają się ze sprzecznymi informacjami na temat służącej im diety.

Najczęściej słyszą, żeby ograniczyć spożycie węglowodanów i w związku z tym zaczynają jeść więcej białka i tłuszczów. Nie zawsze jednak ograniczają właściwe węglowodany.
- Nie możemy negować wszystkich węglowodanów. Wyróżniamy węglowodany proste i złożone, które należy od siebie wyraźnie odróżnić - mówi prof. Magdalena Olszanecka Glinianowicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, podczas Zjazdu PTBO
w Zawierciu, który zakończył się w połowie września.

Lista produktów zakazanych

Węglowodany proste, których zawartość w diecie diabetyków powinna być znikoma,
to cukry, które łatwo i szybko są wchłaniane. Prof. Olszanecka - Glinianowicz podkreśla: - Wraz ze wzrostem spożycia węglowodanów prostych, rośnie ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy typu 2.
Osoby chore na cukrzycę typu 2 powinny zatem znacznie ograniczyć spożywanie bogatych
w fruktozę owoców i miodu, zawierającego laktozę mleka i jego przetworów, białego pieczywa, fast-foodów czy wyrobów cukierniczych. W celu zaspokojenia naturalnej potrzeby słodkiego smaku, fruktozę, która niesłusznie jest nazywana cukrem dla diabetyków, można zastąpić niskokalorycznymi substancjami słodzącymi. Bezpieczeństwo ich stosowania jest potwierdzone przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. - Niskokaloryczne substancje słodzące są dobrą alternatywą dla cukru
w sytuacji, gdy lekarz nie radzi sobie z pacjentem, który ma upodobanie do słodkiego smaku - stwierdziła prof. Olszanecka - Glinianowicz.
Węglowodany złożone z kolei trawią się wolniej, dają dłuższe odczuwanie sytości, nie powodują istotnego poposiłkowego wzrostu stężenia glukozy, a wręcz opóźniają wchłanianie cukrów prostych, dzięki czemu nie dochodzi do gwałtownego wzrostu glikemii.
Dlatego też to przede wszystkim węglowodany złożone powinny być obecne w diecie osób chorych na cukrzycę typu 2. Szczególnie korzystny wpływ na zdrowie ma spożycie nieskrobiowych węglowodanów złożonych nazywanych błonnikiem pokarmowym. Jego bogate źródło stanowią: pieczywo pełnoziarniste, makaron razowy, kasze, brązowy ryż, warzywa i rośliny strączkowe.

Jak skomponować dietę?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby 55-75% dobowego zapotrzebowania energetycznego w diecie pochodziło z węglowodanów (w tym z prostych mniej niż 10%),
10-15% z białek, a 15-30% z tłuszczów (w tym z nasyconych mniej niż 10%). Taki skład diety zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych. Natomiast u osób chorujących na cukrzycę typu 2 rekomenduje się ograniczenie spożycia węglowodanów do 40-50%, przy czym zjadanie węglowodanów prostych, których bogatym źródłem są biały chleb, ryż czy makaron oraz słodycze należy ograniczyć do minimum. Zawartość białek w diecie powinna wynosić 15-20%, a tłuszczów 30-35%, ze znacznym ograniczeniem tłuszczów nasyconych. Głównymi źródłami pokarmowymi nasyconych kwasów tłuszczowych są: mięsa i wędliny, tłuste sery, masło, oleje - kokosowy i palmowy oraz "masła" kakaowe, orzechowe i produkty, które te oleje zawierają. Są to również produkty przemysłu cukierniczego czyli batony, czekolady nadziewane, mleczne i ciasteczka. Dlatego też osoby otyłe i chore na cukrzycę typu 2 powinny ograniczać spożywanie tego typu produktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska