"Dobra infrastruktura drogowa to podstawa" - rozmowa z Bogdanem Zdybem, wójtem gminy Wilków

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Bogdan Zdyb - wójt gminy Wilków
Bogdan Zdyb - wójt gminy Wilków Gmina Wilków
Z wójtem gminy Wilków porozmawialiśmy o planach na rozwój gminy, ostatnich wydarzeniach oraz ciekawych osobach.

Dużo się dzieje w gminie w ostatnich czasie, zwłaszcza jeśli mówimy o sferze kulturowej i rozrywkowej. Niedawno odbył się Festiwal Kultury Ludowej oraz piknik rodzinny. Czy mieszkańcy byli spragnieni takich wydarzeń?
Zdecydowanie, to już widać po samej frekwencji. Wszystkim brakowało wspólnego spędzania czasu i zabaw, które przez okres pandemii koronawirusa niestety nie były możliwe do realizacji. Piknik rodzinny to była wielka rozrywka dla dzieci, a wieczorem również dorośli mogli się zabawić. Natomiast Festiwal Kultury Ludowej to bardzo ważne wydarzenie dla naszej gminy i również bardzo się cieszę, że mogliśmy powrócić do jego organizacji. Ponadto już 14 lipca odbywa się ciekawe wydarzenie. Do każdej miejscowości naszej gminy przyjeżdża teatr i wystawia sztukę (teatr z Krakowa). Wszystko jest na miejscu, nikt nie musi nigdzie dojeżdżać, dlatego cieszy się to sporym zainteresowaniem.

Co warto zobaczyć w gminie Wilków?
Przede wszystkim warto na wstępie zaznaczyć, że obecne tereny gminy Wilków były kiedyś bardzo bogate, w zasadzie od średniowiecza. Co za tym idzie, praktycznie we wszystkich większych miejscowościach znajdziemy przepiękne, średniowieczne kościoły, które warto zobaczyć. Ponadto mamy kilka miejscowości, które są bardzo atrakcyjne turystycznie. Mam tutaj na myśli głównie wsie położone nad rzeką Widawą, chociażby w Dębniku znajduje się agroturystyka, gdzie warto się na chwilę zatrzymać i odpocząć. Gmina Wilków to jedynie w 3% lasy, a cała reszta to pola uprawne, teraz dużo słoneczników się sieje, wcześniej rzepaku. To warto zobaczyć, jak prężnie działają nasze gospodarstwa!

Gmina Wilków ma bardzo dobre położenie. Niedaleko znajduje się Namysłów, Bierutów i blisko jest przecież do drogi S8.
Dokładnie, od kiedy zbudowano trasę S8 to w kilkanaście minut można się znaleźć na drodze, z której już dojedziemy wszędzie. Niegdyś podróż do Warszawy to była duża ekspedycja, dziś to raptem 3 godziny jazdy. Dlatego to niewątpliwie duży plus i też mieszkańcy uznają to za przywilej. Większe miejscowości także są blisko i nie potrzebujemy dużo czasu, aby do nich dojechać, co też wpływa korzystnie oczywiście na zainteresowanie naszą gminą.

O kim warto wspomnieć rozmawiając o gminie Wilków?
Myślę, że jest sporo takich ludzi i obawiam się, że niestety wszystkich nie będę w stanie wymienić. Na pewno warto wspomnieć, że na terenie naszej gminy działają dwa kluby piłkarskie, które grają w A klasie. Są to LZS Wilków oraz LZS Lubska i widać u nich sporo zaangażowania i chęć rozwoju, dlatego warto ich wspierać. Ponadto posiadamy dwa zespoły ludowe – Wilkowianie i Kapela Wilkowska, które pojawiają się na naszych lokalnych uroczystościach i swoimi występami upiększają wszelkie wydarzenia. Ponadto reprezentują nas poza granicami naszej gminy. Bardzo się cieszę, że ich członkowie mają w sobie tak duży zapał. Warto niewątpliwie wspomnieć także o Państwu Osadkowskich, który prowadzą ośrodek jeździecki, w zasadzie cały kompleks, bo tam jest jeszcze klub i hotel. To miejsce, które warto odwiedzić, bo naprawdę jest tam co robić i myślę, że nikt nie będzie zawiedziony.

Na terenie gminy Wilków mamy 23 turbiny wiatrowe, które generują spore zyski dla gminy. Początkowo, kilka lat temu wielu mieszkańców nie było przekonanych do tego pomysłu, a jak to wygląda dzisiaj?
To fakt, początkowo z wiatrakami rzeczywiście były różne opinie, ale myślę, że z czasem ludzie się przyzwyczaili. Idzie przez teren gminy Wilków naprawdę duża trakcja energetyczna, ale kto dziś zwraca na nią uwagę? Tak samo jest z wiatrakami. Farma wiatrowa u nas budowała się bardzo spokojnie. To nie były też pochopne działania, dlatego myślę, że wielu mieszkańców już od dłuższego czasu przekonało się do tego rozwiązania, które przecież dla gminy niesie szereg korzyści.

Gmina także inwestuje w drogi. To jeden z priorytetów?
Jestem trzecią kadencję wójtem, dróg zrobiłem około 20 kilometrów. Teraz za cel postawiłem sobie zrobienie dróg pobocznych z nawierzchni bitumicznej, aby przysłowiowa kobieta mogła dojść do kościoła w szpilkach. Dziś dróg jest coraz więcej, ale też samochodów przybywa. Praktycznie w każdym domu jest kilka aut, ja pamiętam czasy, kiedy kilka aut to było na terenie całej wsi. Dlatego nie należy zapominać o dobrej infrastrukturze drogowej, bo to podstawa.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska