Dobre kino na uniwersytecie

Redakcja
Ekipa koła filmowego na UO: Jurek Orman, Karolina Kwiatkowska, dr Kamil Minkner, Aleksandra Półtorak, Magdalena Kuberska, Maciej Śmich i Sara Bis.
Ekipa koła filmowego na UO: Jurek Orman, Karolina Kwiatkowska, dr Kamil Minkner, Aleksandra Półtorak, Magdalena Kuberska, Maciej Śmich i Sara Bis. Sławomir Mielnik
Z pasji do przedmiotu studenci założyli koło naukowe. Nazwali je: Kino jako medium polityczne. Podczas ich spotkań mowa jest nie tylko o polityce.

Oglądają na swoich spotkaniach filmy, o których wszyscy gdzieś słyszeli, ale mało kto je widział.

- Poruszają one kwestie polityczne, społeczne i kulturowe - mówi Aleksandra Półtorak, szefowa koła. - Dziś dominuje kino komercyjne, które dostarcza rozrywki. My promujemy filmy ciekawe i wartościowe - dodaje.

Nazwa koła wzięła się od przedmiotu, który w planie zajęć mają studenci Instytutu Politologii UO.

- Zainteresował nas na tyle, że postanowiliśmy zrobić coś na większą skalę, poza zajęciami - wyjaśnia Półtorak.

W każdy wtorek żacy spotykają się na darmowych seansach o godz. 18.30 w sali nr 20, w Collegium Civitas, przy ul. Katowickiej. Przed seansem jest krótka prelekcja, a po nim dyskusja.

Dotąd młodzi kinomani oglądali już np. "Truskawkowe oświadczenie", "Lisbon Story", "Popiół i diament" czy "Powiększenie". W najbliższy wtorek zobaczyć będzie można film pt. "Baader-Meinhof" w reżyserii Uli Edel. Obraz porusza wątek terrorystyczny i jest połączeniem kryminału, filmu biograficznego i dramatu historycznego.

Poza seansami studenci prowadzą też filmowego bloga pt. Ćma Kinowa (www.cmakinowa.wordpress.com).

- Tak jak ćmy lecą do lampy, tak nas ciągnie do kina - mówią Karolina Kwiatkowska i Magda Kuberska z koła. - Blog ściśle współpracuje z kołem. Zamieszczamy tam własne recenzje. Czekamy też na wszystkich zainteresowanych kinem i filmem do współpracy. Mogą do nas dołączyć studenci z różnych kierunków. Natomiast na darmowe seanse zapraszamy także mieszkańców miasta - dodają.

- Nie chodzi tylko o to, żeby przez film mówić np. o polityce. Warto również dowiedzieć się co polityka mówi o filmie - zaznacza dr Kamil Minkner, opiekun koła, politolog i teoretyk i krytyk filmowy. - Studenci mogą tu szkolić też swoje umiejętności dziennikarskie pisząc profesjonalne analizy i recenzje filmowe. W przyszłości marzy mi się zorganizowanie mini festiwalu lub przeglądu filmów np. jednego reżysera lub o danej tematyce - kończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska