Dobre pierwsze półrocze 2017 r. dla KSSE. Inwestycje w regionie

Edyta Hanszke

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
24 zezwolenia na prowadzenie działalności, inwestycje zaplanowane na ponad 1,66 mld zł, co najmniej 1037 nowych miejsc pracy - to bilans strefy za sześć miesięcy.

Te wyniki oznaczają, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zrealizowała już plan na 2017 rok. Zakładał on pozyskanie 25 nowych projektów o wartości przekraczającej miliard złotych, w efekcie których zostałoby utworzonych ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

– Już dobrze rozpoczęty drugi kwartał pozwolił nam realnie myśleć o szybkiej realizacji tegorocznych planów i zamknięciu 2017 roku z jednym z najlepszych wyników w naszej historii - mówi Janusz Michałek, prezes KSSE S.A. - Także w minionych tygodniach utrzymała się wysoka aktywność przedsiębiorców, związana z kolejnymi, planowanymi projektami inwestycyjnymi. Szczególnie nas cieszy obecność wśród podmiotów, które otrzymały zezwolenia reprezentantów małego i średniego biznesu, w tym firm z polskim kapitałem, które zadeklarowały niemal 130 mln złotych inwestycji. Rodzimi przedsiębiorcy wykorzystują możliwości rozwoju, jakie tworzy Katowicka SSE, a zwiększający się potencjał biznesowy polskich firm jest potwierdzeniem rosnącej siły krajowej gospodarki i pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

W ostatnich tygodniach drugiego kwartału bieżącego roku Katowicka SSE przyznała kolejnych dwanaście zezwoleń.

Na Opolszczyźnie nowymi inwestorami są:

Gustav Wolf, niemiecka firma z branży metalowej, w opolskim Ujeździe planuje budowę zakładu wytwarzającego drut, wykorzystywany m.in. w produkcji opon samochodowych. W fabryce zatrudnienie znajdzie co najmniej 42 pracowników, a cały projekt związany będzie z nakładami przekraczającymi 50 mln złotych.

W Gogolinie Sentrex planuje rozpocząć produkcję worków opakowaniowych dla przemysłu przetwórczego. Inwestycja polskiej firmy o wartości 50 mln złotych związana będzie z zatrudnieniem 15 pracowników.

Gustav Wolf z Ecotechnilin, Erae, Johnson Mattey Poland oraz przedstawicielami sektora MŚP - Kalpol i Microplasticos zadeklarowali łączne wydatki w wysokości 590 mln złotych i utworzenie co najmniej 386 nowych miejsc pracy.

Żywiec Zdrój oraz reprezentujące również małe i średnie przedsiębiorstwa: Piekarnia Kłos, Sentrex, Agro-Jan Produkcja, JanMet i Macro Molds zdecydowały o realizacji swoich kolejnych projektów w KSSE, deklarując nakłady
o wartości ponad 136 mln złotych i utworzenie dodatkowych 99 nowych miejsc pracy.

Trzy zezwolenia udzielono dla projektów, które będą realizowane w Gliwicach. Johnson Mattey Poland uruchomi zakład produkujący katalizatory oraz ich półprodukty. Projekt, o wartości ponad 428 mln złotych, związany z zatrudnieniem co najmniej 250 pracowników, to pierwsza inwestycja podmiotu należącego do działającego w branży motoryzacyjnej brytyjskiego koncernu Johnson Mattey, którego inna spółka prowadzi już zakład w podstrefie gliwickiej.

Celem firmy Kalpol jest budowa zakładu dedykowanego obróbce mechanicznej przewodów rurowych ze stali. Holenderski inwestor, w związku z projektem o wartości ponad 20 mln złotych, planuje zatrudnienie co najmniej 25 pracowników. Trzecią nową inwestycją w Gliwicach będzie projekt portugalskiej firmy Microplasticos, koncentrujący się na produkcji elementów z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej. W powstającym zakładzie (deklarowana wartość nakładów to ponad 21 mln złotych) pracować będzie co najmniej 39 osób.

Po dwa, spośród przyznanych w minionych tygodniach zezwoleń, zostały wydane dla przedsięwzięć, które będą realizowane w Tychach i Zabrzu.

Francuski koncern Ecotechnilin planuje wytwarzanie wyrobów z włókniny, włókna szklanego i materiałów tekstylnych dla przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycja o wartości ponad 20 mln złotych i związana z zatrudnieniem 15 pracowników, będzie realizowana w wynajmowanych halach na terenie Podstrefy Tyskiej. Również kanadyjski Macro Molds (branża maszynowa) będzie rozszerzał swoją obecność w Tychach. Celem projektu, o wartości ponad 14,5 mln złotych i związanym ze zwiększeniem zatrudnienia o 25 osób, jest budowa nowej hali oraz zakup maszyn i urządzeń do produkcji form, tłoczników i wykrojników.

W Zabrzu powstanie zakład koreańskiej firmy ERAE. Przedstawiciel sektora automotive planuje zatrudnienie 40 osób, przy produkcji między innymi modułów klimatyzacji. Inwestor zadeklarował nakłady na kwotę ponad 55 mln złotych.

Piekarnia Kłos planuje zwiększenie produkcji w swoim zakładzie, również mającym siedzibę w zabrzańskim parku przemysłowym. Projekt o wartości ponad 5 mln zł będzie związany z utworzeniem co najmniej siedmiu nowych miejsc pracy.

O realizacji kolejnego projektu w największej polskiej specjalnej strefie ekonomicznej zdecydował także inny reprezentant branży spożywczej Żywiec Zdrój. Francuski producent wody mineralnej rozbuduje zakład w Radziechowach-Wieprzu, wytwarzający opakowania PET i szklane dla napojów butelkowanych. Wartość inwestycji to ponad 48 mln złotych. Związana będzie z utworzeniem co najmniej 12 nowych miejsc pracy.

W Myślenicach nowy zakład wybuduje Agro-Jan Produkcja, polska firma z segmentu MŚP, specjalizująca się w produkcji urządzeń rolniczych. Inwestycja o wartości ponad 9 mln złotych będzie związana z utrzymaniem istniejących 19 i zatrudnieniem trzech nowych pracowników.

Kolejnym przedsiębiorcą, który zwiększy skalę swojego biznesu w Katowickiej SSE jest JanMet. Firma, której działalność skupia się na obróbce metali, planuje produkcję elementów do systemów hydrauliki sterowniczej. Projekt zostanie zrealizowany w Jastrzębiu-Zdroju. Jego wartość to ponad 3,1 mln złotych, a w związku z nim powstanie 12 dodatkowych miejsc pracy.

Od początku 2017 roku, poza wymienionymi firmami, inwestorami zostały niemieckie Bito Technika Magazynowa i Hengst w Ujeździe, belgijski Epco w Bytomiu, dwaj polscy przedstawiciele sektora MŚP z Częstochowy: PMS4i i Promatek Media Julia Pogorzelska.

Projekty w KSSE będą realizować także włoskie: Brembo w Dąbrowie Górniczej oraz Sest-Luve w Gliwicach, niemiecki Hirschvogel Components również w Gliwicach, amerykański Guradian w Częstochowie, a także polscy przedstawiciele sektora MŚP: Extral w Żorach oraz Ekoprobud w Krapkowicach. Ustalono również warunki projektu inwestycyjnego Rockwell Automation, który realizowany będzie w Katowicach, na gruntach włączonych w ramach przeprowadzonego z końcem grudnia 2016 roku poszerzenie KSSE o nowe tereny.

W kolejnych tygodniach Katowicka SSE planuje rozstrzygnięcie trzech ogłoszonych postępowań.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie