Dobrodzień: Nie tylko mieszkańcy pojadą autobusem za darmo

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Darmowy transport działa w gminie Dobrodzień.
Darmowy transport działa w gminie Dobrodzień. Urząd Miejski w Dobrodzieniu
Bezpłatna komunikacja to pomysł na rozwiązanie bolączek nie tylko seniorów i dzieci z gminy Dobrodzień. Prawdą jest natomiast, że jedni i drudzy czasami musieli nieźle się nagłowić, by zorganizować sobie transport do lekarza czy do szkoły.

- Gdy zostałem burmistrzem transport publiczny był dostosowany do potrzeb uczniów, a więc kursy odbywały się rano, gdy dzieci musiały dotrzeć na lekcje i popołudniu, gdy wracały ze szkół. Brak połączeń do Olesna, gdzie znajduje się m.in. szpital czy urząd pracy, bardzo dawał się we znaki zwłaszcza tym, którzy nie mają swojego samochodu – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Zaczęliśmy rozmowy z przewoźnikami. Z pomocą przyszedł nam rządowy Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Począwszy od pierwszych naborów nasza gmina systematycznie składa wnioski na dopłatę do każdego przejechanego kilometra.

Początkowo dopłata ta wynosiła złotówkę. W trakcie pandemii wzrosła natomiast do 3 złotych. Dzięki temu od stycznia 2019 roku sieć komunikacyjna zaczęła się rozrastać.

– Pod koniec 2020 roku doszliśmy do wniosku, że płatne bilety mogą ograniczać korzystanie z autobusów, nawet jeśli za przejechanie 3-4 kilometrów pasażer musi zapłacić 2 czy 3 złote. Dla nas z kolei ta odpłatność oznaczała sporo komplikacji księgowych, więc uznaliśmy, że prościej będzie wprowadzić komunikację darmową – wyjaśnia burmistrz. – Od stycznia 2021 roku takie rozwiązanie funkcjonuje. Pasażerowie mogą dojechać nie tylko do wszystkich miejscowości naszej gminy, ale też do Olesna czy do Grodźca (gm. Ozimek), dzięki czemu z jedną przesiadką dotrą do Opola. We wrześniu 2021 r., w porozumieniu z Zębowicami, dołożyliśmy kurs i przez tę gminę, żeby ułatwić uczniom dotarcie do szkoły średniej w Dobrodzieniu. To było podyktowane zapotrzebowaniem zgłaszanym przez młodzież.

Z darmowych przejazdów autobusowych mogą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale również goście, m.in. uchodźcy z Ukrainy. –

Nikt tu nikogo o bilet nie pyta – mówi Andrzej Jasiński. – Wsłuchujemy się w głos mieszkańców, więc siatka połączeń – w miarę możliwości – jest modyfikowana, by sprostać ich oczekiwaniom.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska