Dobrodzień. Stolica śląskich stolarzy od 200 lat

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Stolarnia Karla Jonczyka z 1925 roku. Dwa lata wcześniej Karl Jonczyk jako pierwszy w Dobrodzieniu uruchomił maszyny stolarskie na prąd.
Stolarnia Karla Jonczyka z 1925 roku. Dwa lata wcześniej Karl Jonczyk jako pierwszy w Dobrodzieniu uruchomił maszyny stolarskie na prąd. Towarzystwo Regionalne Dobrodzień-Zębowice
Zakończone targi meblowe miały przypomnieć, że to właśnie czterotysięczne miasteczko w powiecie oleskim jest stolicą śląskich stolarzy. Działa tutaj ponad sto zakładów meblarskich.

Każdy, kto po raz pierwszy przejeżdża przez Dobrodzień, zdziwiony jest, że niemal na co drugim domu wisi tabliczka z napisem "Meble".

Nic dziwnego, skoro w ciągu ostatnich 200 lat Dobrodzień wyrósł na jeden z większych ośrodków produkcji mebli nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Tradycje dobrodzieńskiego meblarstwa budowały kolejne pokolenia, zakłady przechodziły z ojca na syna i tak jest do dzisiaj - mówi Paweł Mrozek, autor "Wypisów z dziejów dobrodzieńskiego rzemiosła".

Dokładnie dwieście lat temu, w 1812 roku w ówczesnym Guttentagu istniały 104 warsztaty rzemieślnicze różnych specjalności. W 1849 roku zakładów było już 153, a w 1855 roku w mieście utworzono pierwszą szkołę zawodową.
W 1893 roku Karl Jonczyk założył zakład stolarski, najstarszą istniejącą do dzisiaj w Dobrodzieniu firmę meblarską. Po nim zakład przejął syn Robert, dalej wnuk Gerhard, a dzisiaj szefem zakładu meblarskiego przy ul. Lublinieckiej jest prawnuk Bernard Jonczyk.

W 1900 roku 24-letni wówczas Johann Koeppe uruchomił przy Kirchstraße (dzisiejsza ul. ks. Gładysza) pierwszą dobrodzieńską stolarnię parową. W 1910 roku Koeppe wybudował okazałą kamienicę ze sklepami, w których prezentowano meble. Można powiedzieć, że był to pierwszy dobrodzieński salon meblowy.

Firma Bernarda Jonczyka to niejedyny wielopokoleniowy zakład meblarski w Dobrodzieniu.

Wiadomo, że już w 1915 roku mistrz stolarski Paul Gaida posiadał przy Brauerei Straße (dzisiejsza ul. Chłopska) warsztat stolarski. Dzisiaj firmę prowadzi już piąte pokolenie Gaidów, szefem zakładu jest obecnie Bernard Gaida.

W 1920 roku Johann Badura założył rodzinny warsztat stolarski przy Kirchstraße. Dzisiaj tradycje te kontynuuje trzecie pokolenie rodziny Badurów, szefem firmy jest Claudius Badura.

W tym samym 1920 roku zakład otworzył również Stephan Eichhorn. Rodzinny zakład prowadzi już czwarte pokolenie meblarzy. Swoje warsztaty mają obecnie potomkowie Stephana: Bernard, Stefan i Edward.

W 1923 zakład Karla Jonczyka jako pierwszy uruchomił maszyny stolarskie na prąd elektryczny.

W 1926 roku rodzinne tradycje stolarskie rozpoczął Robert Kaczmarczyk. Schedę po nim przejęły już cztery pokolenia Kaczmarczyków. Dzisiaj firmą kieruje Ryszard Kaczmarczyk.

W 1935 roku warsztat stolarski w Ligocie Dobrodzieńskiej założył Stefan Knop. Dzisiaj działalność prowadzi już trzecie pokolenie, szefem firmy jest Manfred Knop.

W 1936 roku produkcję mebli rozpoczął Carl Grabinski. Jego tradycje kontynuuje czwarte pokolenie. Dzisiaj właścicielem firmy jest Tomasz Grabinski. To właśnie z tej meblarskiej rodziny pochodził Wiktor Grabinski, starszy dobrodzieńskiego cechu w latach 1984-2002.

Przed wojną dużą renomę zdobyły meble Richarda Koeppego (brata Johanna), który zbudował przy ul. Lublinieckiej dużą fabrykę.

Dzisiejsze największe dobrodzieńskie firmy meblarskie powstały po wojnie. W 1968 roku Ernest Rust założył firmę "Mebel Rust". Firmę przejął syn Marian Rust. W 1973 firmę "Kler" założył Piotr Kler. Dzisiaj jest to największy zakład pracy w Dobrodzieniu i jednocześnie największy producent ekskluzywnych mebli wypoczynkowych w Polsce. W 1978 firmę "Meble Pyka" założył Norbert Pyka. W 1993 Janusz Lissy założył swoją firmę "Lissy", a w 1995 firmę "Meblonowak" założył Jan Nowak.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska