Dobrodzień to miasto stolarzy. Tutaj produkuje się meble klasy premium [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Meble z Dobrodzienia należą do klasy premium - mają doskonałą jakość i nowoczesny design.
Meble z Dobrodzienia należą do klasy premium - mają doskonałą jakość i nowoczesny design. Mirosław Dragon
W Dobrodzieniu działa nieco ponad 100 zakładów stolarskich, które łącznie zatrudniają 2 tysiące pracowników. Nieźle jak na 4-tysięczne miasteczko.

Dobrodzień jest nazywany miastem stolarzy, chociaż tak naprawdę jest to małe miasto i niewielki ośrodek meblarski. Jego udział w rynku meblowym w Polsce wynosi tylko kilka procent.

Mimo to Dobrodzień jest znanym i znaczącym ośrodkiem, ponieważ umiejętnie wykorzystuje swój największy atut: produkcję mebli klasy premium pod indywidualne życzenie klientów.

Największe marki klasy premium w Polsce, takie jak Kler i Rust, są właśnie z Dobrodzienia!

Luksus made in Dobrodzień

Polska to czwarty pod względem wielkości eksporter mebli na świecie (wyprzedzają nas tylko Chiny, Niemcy i Włochy).

„Dobrodzień stolarstwem stoi” - takim hasłem promuje się dobrodzieńska gmina.

Wprawdzie w Polsce są o wiele większe ośrodki meblarskie, takie jak Kalwaria Zebrzydowska, Poznań, Radomsko czy sąsiadujące z Opolszczyzną Kępno, ale zdaniem dobrodzieńskich meblarzy Dobrodzień jest wyjątkowy i nie da się go porównywać do koncernów meblarskich.

- Meblarze z Dobrodzienia w wielu przypadkach prowadzą swoje zakłady od trzech, czterech pokoleń! - mówi Ryszard Kaczmarczyk, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Dobrodzieniu i jednocześnie właściciel firmy Meble Kaczmarczyk. - Na Zachodzie również z jednej strony są wielkie koncerny, a z drugiej małe firmy. Tylko małe zakłady meblarskie mogą zrealizować indywidualne zamówienia. To jest właśnie miejsce Dobrodzienia na rynku meblarskim: nie robić masówki, tylko wytwarzać meble pod konkretne zamówienie klientów.

W Centrum Meblowym Dobrodzień (dawne CM Agata) na meblach są nawet tabliczki z napisem: „Dowolne zmiany na życzenie klienta”.
- To jest właśnie siła Dobrodzienia: robimy meble pod wymiar, pod konkretne zamówienie klienta. Coraz mniej jest takich firm na rynku - mówi Marian Rust, właściciel firmy Rust. - Koncerny nie są w stanie tego zrobić, nie opłaca im się przestawiać maszyn, żeby zmienić wymiar, bo potrzebuje tego jakiś pojedynczy klient. My nie konkurujemy ceną, tylko jakością.

Tradycje stolarskie w Dobrodzieniu mają już ponad 200 lat.

Dbałość o jakość mebli w mieście stolarzy przechodzi z ojca na syna, co podkreślają nazwy firm, które najczęściej są po prostu nazwiskami założyciel i właścicieli.

Marian Rust przejął firmę Rust od swojego ojca Ernesta, a teraz powoli przekazuje stery synowi Patrykowi.

Piotr Kler, założyciel największej dobrodzieńskiej firmy Kler, przekazał firmę synowi Sebastianowi, który został prezesem do spraw produkcji, oraz zięciowi Rafałowi Desczykowi, który pełni funkcję prezesa do spraw handlu.

Jan Nowak, właściciel firmy Meblonowak i marki mebli Novelle, również przekazuje powoli biznes w ręce swoich dzieci: córka Magdalena Nowak-Trzęsiok jest dyrektorem kreatywnym, druga córka Katarzyna Skoruppa dyrektorem produkcji, a syn Marek Nowak dyrektorem finansów.

Dobrodzień zasługuje na tytuł miasta stolarzy nie tylko dlatego, że ale również z tego powodu, że lokalni producenci mebli nie tylko konkurują między sobą, ale także ze sobą współpracują, żeby wspólnymi siłami ściągnąć klientów do niewielkiego Dobrodzienia.

Wiele razy organizowali wspólnie Targi Meblowe, a na co dzień wiele firm wystawia swoje towary wspólnie w salonach meblowych.

Najlepszym przykładem takiej współpracy jest istniejące od 25 lat Centrum Meblowe Dobrodzień (otwarte w 1993 r. jako Centrum Meblowe Agata). Działa w formie spółki lokalnych producentów mebli.
W Centrum Meblowym Dobrodzień wystawiają się zarówno duże firmy, jak Rust, jak i te mniejsze. Inne duże salony meblowe w Dobrodzieniu to: Dobroteka, TC Meble, Pasaż Wnętrz Novelle, Salon Firmowy Bryłka, Galeria Wnętrz Lissy czy Salon Firmowy Pyka.

Dobrodzień wyznacza trendy

- Na Zachodzie firmy z jednej branży już od dawna zamiast ostrej konkurencji, postawiły na współpracę, tworzenie klastrów. Zachodni przedsiębiorcy zrozumieli, że to wychodzi im na dobre - podkreśla Magdalena Nowak-Trzęsiok, dyrektor kreatywny w Novelle.

Meble z Dobrodzienia są wyjątkowe także dlatego, że wielu tutejszych producentów wyznacza wręcz trendy na światowym rynku meblarskim. W Narodowym Muzeum Budownictwa w Waszyngtonie można obejrzeć ekspozycję „Making Room: Housing for a Changing America”, na której pokazano innowacyjnie urządzone wnętrza domów. W tym modelowym domu kuchnię zbudowała właśnie firma Rust!

Meblarze z Dobrodzienia podkreślają, że możemy być dumni z produkowanych przez nich mebli, ponieważ formą, wzornictwem i jakością wykonania przebijają wręcz marki z Włoch czy Niemiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska