Dobroteka, uczelnie i instytucje w Stowarzyszeniu Zjednoczeni Designem

Oprac. Edh
Celem Stowarzyszenia będzie kontynuacja działań prowadzonych dotychczas przez Dobrotekę i jej partnerów, współzałożycieli stowarzyszenia.
Celem Stowarzyszenia będzie kontynuacja działań prowadzonych dotychczas przez Dobrotekę i jej partnerów, współzałożycieli stowarzyszenia.
W listopadzie w Dobrodzieniu powołano stowarzyszenie, w skład którego weszły uczelnie, instytuty sztuki i podmioty zajmujące się promocją projektowania i wdrażaniem dobrych praktyk projektowych.

- Spotkaliśmy się w gronie animatorów designu reprezentujących instytucje, z którymi mieliśmy przyjemność przez okres istnienia Dobroteki współpracować promując i wdrażając dobre praktyki projektowe - mówi Anna Bukartyk z Dobroteki.

Były to między innymi: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, Zamek Cieszyn, Instytut Sztuki w Opolu, Politechnika Opolska, Wydział Architektury Politechniki Gliwickiej, Galeria Wnętrz Domar, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.  

- Właśnie to osoby z tych instytucji, z którymi łączą nas  robocze kontakty podczas realizacji warsztatów, konkursów, prac dyplomowych, wystaw zostały zaproszone do grona założycielskiego nowego Stowarzyszenia, którego celem jest dalsza opieka i promocja szerokich inicjatyw ze sfery designu. To Stowarzyszenie pomoże nam pozyskiwać środki i je wydatkować w kolektywie pasjonatów, na cele, które wspólnie podzielamy i będziemy wspierać - dodaje Bukartyk.

- Dzięki dotychczasowym naszym działaniom mieliśmy możność zaobserwować wielką potrzebę współpracy młodych projektantów z producentami. A jest to niezbędne, aby po studiach móc zacząć życie zawodowe osadzone w realiach potrzeb ekonomicznych rynku - podkreśla przedstawicielka Dobroteki.

Producenci z regionu - jak zauważają pomysłodawcy stowarzyszenia - dbając o rozwój swoich linii produkcyjnych, w dużej mierze inwestowali w nowoczesne technologie. Natomiast, nie zwrócili uwagi, że do wykorzystania nowoczesnych technologii potrzebne jest równocześnie nowoczesne wzornictwo, zgodne z zapotrzebowaniem rynku.

- Dzięki współpracy z projektantami nasze otoczenie może być nie tylko piękniejsze ale i bardziej funkcjonalne jak również optymalne ekonomicznie. Wiele działań, które na tej płaszczyźnie realizowaliśmy pozwoliło nawiązać nowe kontakty między światem projektantów i producentów ale również pozwoliło na tworzenie obustronnie zrozumiałego języka porozumienia zawodowego. Często brak świadomości potrzeb
i możliwości obu stron, działało paraliżująco na wzajemne kontakty. Dlatego zawsze tak bardzo nam zależało, żeby „odczarować” słowo „design”, tak bardzo dzisiaj modne, niemniej dla wielu mające całkiem inne znaczenie - kontynuuje Anna Bukartyk z Dobroteki.

Celem Stowarzyszenia będzie kontynuacja działań prowadzonych dotychczas przez Dobrotekę i jej partnerów, współzałożycieli atowarzyszenia, m.in. Dobrego Tygodnia Projektanta, Forum Designu i Śląskiego Czerwca Projektowego, który był nieformalnym zalążkiem tego stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska