Dobrze podziel swój dom

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Konstrukcja ścianek działowych nie musi być masywna, ale koniecznie musi spełniać wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej czy zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej.
Konstrukcja ścianek działowych nie musi być masywna, ale koniecznie musi spełniać wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej czy zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej. Lafrage
Ściany działowe to jeden z ważniejszych elementów budynku. Od nich między innymi zależy finalny wygląd i funkcjonalność naszego mieszkania, dlatego warto wykonać je zgodnie ze sztuką budowlaną.

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem ścian działowych jest podzielenie przestrzeni budynku na poszczególne pomieszczenia.

- Ich konstrukcja nie musi być masywna, ale koniecznie musi spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej czy zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej - mówi Kazimierz Nawrot, właściciel firmy budowlanej z Kędzierzyna-Koźla. - Istotne jest również, aby chroniły przed hałasem oraz zabezpieczały wnętrze przed wilgocią.

W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie podlegają tak dużym obciążeniom, trzeba jednak uwzględniać ich ewentualne, mniejsze obciążenia, np. zamontowane na nich półki z książkami, umywalki czy szafki wiszące.
Materiałem na ściany działowe może być ceramika, beton komórkowy (gazobeton), silikaty, keramzytobeton. Zazwyczaj jednak stosuje się ten sam materiał, którego używamy do budowy ścian zewnętrznych. Wybór materiału zależy od naszych potrzeb. Gdy chcemy mieć ściany dobrze wyciszające pomieszczenia lub np. ozdobne, możemy wybrać cegły. Jednak buduje się z nich wolniej.

Pustak ceramiczny porotherm to także doskonały materiał dla wszystkich rodzajów ścian działowych. Jest lekki, zapewnia trwałość i odpowiednie wyciszenie, a szeroki asortyment umożliwia wybór optymalnego dla nas rozwiązania. Ich zastosowanie to także gwarancja szybkich postępów budowy.

Najczęściej budujemy ściany działowe o grubości 12 cm, ale są także dostępne takie o szerokości 8, 10, 15 lub 18 cm. Lekką ścianę działową można wymurować również z cegły postawionej na sztorc, będzie mieć wtedy grubość 6,5 cm bez tynków. Najcieńsze ściany działowe mogą pełnić funkcję dekoracyjną, najgrubsze warto zastosować, gdy chcemy wyciszyć i oddzielić np. pomieszczenia techniczne od wypoczynkowych.

Do budowy ścianek działowych równie często stosuje się beton komórkowy. Warto zwrócić uwagę na niski ciężar bloczków z tego gatunku betonu. Unika się niepotrzebnego obciążania stropu, a co za tym idzie jego uginania. Ponadto, praca z bloczkami z betonu komórkowego jest szybka i bardzo wygodna.

- Obecnie bardzo często do stawiania ścianek działowych stosuje się płyty gipsowo-kartonowe zamontowane na specjalnych stelażach - mówi Tadeusz Makowiecki z Opola zajmujący się sprzedażą materiałów budowlanych. - Są one lekkie i proste w montażu, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe od np. cegieł. Jeśli chcemy je już montować, to radziłbym robić to np. na poddaszach, tak by nie nadwy- rężać stropów.

Najbardziej popularny sposób łączenia ścian działowych z konstrukcyjnymi polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Wszelkie nierówności są później przykrywane tynkiem. Kolejna metoda to łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej.

Robi się to za pomocą płaskowników lub prętów stalowych, które powinny mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej. Kotwienie jest konieczne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Bardzo ważne, by pamiętać, że ściany działowe nie mogą się stykać ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu. Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania.

Dlatego też styk między ścianą a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapewnia niezbędną szczelność, a jednocześnie amortyzuje obciążenia i nie doprowadza do odkształceń. Należy zwrócić uwagę na staranne wypełnienie, tak aby uniknąć powstawania mostków termicznych!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska