Dobrze sprzedali region

Jan Poniatyszyn
Nawiązaniem współpracy z elitarnym liceum im. Rejtana w Warszawie zaowocował wyjazd uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Prudniku do stolicy.

Prudnicka szkoła średnia była jedną z 30 w kraju, jakie zaproszono do udziału w czterodniowej konferencji, wykładach, warsztatach dyskusyjnych, koncertach i pokazach zorganizowanych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Celem imprezy była wymiana doświadczeń pedagogów i młodzieży ze szkół wielkomiejskich z rówieśnikami pochodzącym z małych miast i środowisk wiejskich. Dyskutowano między innymi o współczesnych zagrożeniach, którym ulegają młodzi ludzie. Mówiono o przemocy w szkole i rodzinie, o tym, jak sobie radzić z negatywnymi zjawiskami, brakiem autorytetów i konfliktami. Wymieniano też informacje na temat sposobów organizacji wolnego czasu i jego atrakcyjnego spędzania.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 są bardzo zadowoleni z wyjazdu do stolicy i możliwości kontaktu z ludźmi, którzy znani są z pierwszych stron gazet. - Duże wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z wiceministrem do spraw sportu Włodzimierzem Paszyńskim - opowiada o swoich wrażeniach Ania Łączek. - Okazał się bardzo miłym człowiekiem.
Małgorzatę Diakowską zafascynował twórca musicalu "Metro" Janusz Józefowicz. - Był bezpośredni - mówi - bardzo sympatyczny. Grupę prudniczan, jako jedyną, pozdrowił ze sceny.
- Uczestniczyliśmy też w spotkaniu ze Zbigniewem Hołdysem, znanym muzykiem rockowym - relacjonuje Grzegorz Święch. - Przedstawił nam realia krajowego przemysłu muzycznego. Dowiedzieliśmy się, jak to funkcjonuje i że młodzi ludzie, nawet jeśli grają ciekawą muzykę, mają bardzo duże problemy, żeby się wypromować.

W samych superlatywach o wizycie w Warszawie wypowiadają się również nauczyciele towarzyszący uczniom. - Zafascynowała mnie warszawska młodzież, która była głównym organizatorem konferencji - twierdzi Krystyna Pielak, polonistka. - Zadziwiła jej samodzielność, odpowiedzialność i dyscyplina. Większość imprez prowadzili uczniowie gimnazjów funkcjonujących przy liceach im. Rejtana oraz Batorego. Prowadząc rozmowy z osobami znanymi i wybitnymi, robili to w sposób swobodny, co wywarło na mnie duże wrażanie. Jako jedyna szkoła spośród trzydziestu zaproszonych do Warszawy otrzymaliśmy propozycję współpracy z liceum Rejtana. Byliśmy też jedynymi, których poproszono o przeprowadzenie zajęć. Była to lekcja historii powiatu prudnickiego. Prezentacja zawierała elementy realizowanego przez nas programu po tytułem "Dziwna przyjaźń Żyda i Niemca w trudnych czasach", na który otrzymaliśmy grant oświatowy finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Młodzieży oraz Komisję Europejską. Nasza młodzież ciekawie sprzedała swój region i szkołę, dzięki czemu otrzymała propozycje udziału w konferencjach naukowych oraz imprezach turystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska