Dobrze zaplanuj urlop wypoczynkowy

fot. sxc
Spokojny i pewny urlop da nam zaplanowanie go ze sporym wyprzedzeniem.
Spokojny i pewny urlop da nam zaplanowanie go ze sporym wyprzedzeniem. fot. sxc
Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nim nadchodzi czas na planowanie urlopów na przyszły rok.

Planowanie dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, jednak wciąż obowiązek ten budzi dużo kontrowersji. Celowo używamy słowa "obowiązek".

Wynika on bowiem z przepisów kodeksu prawa pracy. W każdej firmie opracowuje się plan urlopów w oparciu o wypisane wnioski pracowników. Plany można przygotować na rok, na pół roku lub na kwartał.

Pamiętaj, masz do dyspozycji 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, mając dziecko do lat 14 jedno z rodziców ma prawo do dodatkowych 2 dni wolnych od pracy. Do tego w ciągu roku mogą przydarzyć się niespodziewane sytuacje, które uprawniają do dni wolnych - jedno lub dwudniowego urlopu okolicznościowego.
Dlatego też warto z wyprzedzeniem zarządzać swoim czasem wolnym. Tym bardziej, że takie planowanie czeka nas każdego roku.

Pamiętać jednak należy, że jedna z części urlopu wypoczynkowego powinna wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych (łącznie).

Czytelnicy pytają

Czytelnicy pytają

Czy czas urlopu wychowawczego jest doliczany do stażu pracy wpływającego na wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Tak. Czas, który spędzisz na urlopie wychowawczym w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jeśli idąc na urlop twój okres zatrudnienia wynosił np. 9 lat i 5 miesięcy to po powrocie np. po 7 miesięcznym urlopie wychowawczym będziesz już miała 10 lat pracy i prawo do 26 dni urlopu.

Planowanie ma znaczenie dla organizacji pracy w dziale czy w firmie, ma także wpływ na planowanie i zarządzanie budżetem.
Poza tym nie jesteśmy jedynymi osobami w firmie, która ma prawo do wypoczynku. Dlatego, aby nie spowodować masowych urlopów w jednym terminie, pracodawca ma prawo zadac od nas wcześniejszych deklaracji.

Nie warto odkładać i wciąż przekładać urlopu, bo nie unikniemy jego wykorzystania.
Prawo do niego jest niezbywalne. Ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w trakcie trwania zatrudnienia pracodawca nie ma prawa wypłacać. Po trzech latach niewykorzystany urlop przepada.

Jeśli wypadnie jakiś nagły powód, aby wziąć wolne, możemy zawsze uzgodnić przesunięcie terminu urlopu ze swoim przełożonym lub ze współpracownikiem.

Zaplanowanie wolnych dni jest też ważne, jeśli w waszej firmie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Dzięki planowaniu mamy też szansę wykorzystać wolne długie weekendy w roku.

Wnioski urlopowe

We wniosku urlopowym należy wypisać termin urlopu "od dnia do dnia" - zazwyczaj są to ośmiogodzinne dni pracy (dla niepełnoetatowca w przeliczeniu na godziny pracy) i tylko te dni, które są dla ciebie dniami roboczymi. Wniosek podpisuje bezpośredni przełożony i pracownik. Rozwiązuje to problem ewentualnych rozbieżności i wątpliwości.

Warto również pamiętać, aby liczyć dni wykorzystanego urlopu, by uniknąć nieporozumień. W tym kontrolowaniu pomaga właśnie planowanie urlopów.

Odwołanie z urlopu

Pamiętaj pracodawca ma prawo odwołać cię z urlopu - jeżeli ma uzasadnione powody, a ty masz obowiązek stawić się na takie wezwanie. Jeżeli poniosłeś koszty związane z przerwaniem urlopu i powrotem do pracy - możesz je udokumentować - pracodawca powinien ci je zwrócić.

Jeżeli nie stawisz się na żądanie pracodawcy, dopuszczasz się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i możesz zostać "ukarany" - karą porządkową...lub nawet zwolnieniem z pracy.

Urlop na żądanie

Są to 4 dni, ale nie jako dodatkowe, ale wydzielone z urlopu wypoczynkowego, których nie musisz planować.

Możesz je wykorzystać niespodziewanie - pojedynczo lub łącznie bez zgody pracodawcy. Należy jednak pamiętać, aby powiadomić przełożonego o skorzystaniu z tego przywileju najlepiej przed rozpoczęciem "dnia pracy", a już na pewno do końca dnia roboczego.

Po powrocie do pracy dobrze by było pamiętać o wypisaniu i podpisaniu wniosku urlopowego i złożeniu go w kadrach.

Możliwość wykorzystania urlopu w roku następnym

Jeśli rzeczywiście nie wykorzystałeś urlopu w danym roku kalendarzowym, powinieneś wykorzystać urlop w roku następnym, najpóźniej do końca marca. Niewykorzystane 4 dni urlopu na żądanie - w danym roku, możesz wykorzystać w następnym, ale już jako urlop wypoczynkowy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Rozstajesz się z pracodawcą... a nie wykorzystałeś urlopu (dni naliczamy proporcjonalnie do ilości przepracowanych miesięcy), należy ci się ekwiwalent. To jest jedyny przypadek, kiedy należą ci się pieniądze za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent powinieneś otrzymać w ostatnim dniu pracy

Dodatkowe dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14

Jeśli jesteście rodzicami dziecka do lat 14 (liczymy rok kalendarzowy, w którym ukończy 14 lat, nie datę urodzin dziecka), to jednemu z rodziców przysługują 2 dodatkowe dni wolnego z tytułu opieki nad nim.

Warto pamiętać, że wiąże się to z obowiązkiem składania w dziale kadr co roku "oświadczenia rodzica" - wzór dostępny w kadrach.

Pamiętajmy jednak, że jeśli nie skorzystamy w danym roku kalendarzowym z tego przywileju - dni tych nie można przenieść na rok następny. Dwa dni opieki przysługują bez względu na ilość dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska