Dodatek solidarnościowy. Ostatnie dni na złożenie wniosku. 1400 zł dla osób, które od marca straciły pracę na etacie z powodu koronawirusa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
12.02.2016 krakow  ul. basztowa 20, nbp, prezentacja nowego banknotu 200 zlotychnz fot. andrzej banas / polska press
12.02.2016 krakow ul. basztowa 20, nbp, prezentacja nowego banknotu 200 zlotychnz fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Za kilka dni mija termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy. Sierpień to ostatni miesiąc z szansą na 1400 zł dla osób, które od marca straciły pracę „na etacie” z powodu koronawirusa.

Termin złożenia wniosku o dodatek solidarnościowy upływa 31 sierpnia. Wypłaca go ZUS. Pomoc przysługuje osobom, które z powodu koronawirusa straciły pracę na etacie nie wcześniej niż w marcu br.

- Liczy się data wpływu wniosku na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po 31 sierpnia nie będzie już takiej szansy. Na wrzesień nie przewidziano wsparcia w tej formie. Dodatek możemy przyznać tylko za miesiąc, w którym otrzymamy wniosek. Do końca sierpnia zostało już tylko kilka dni, więc warto zalogować się na swój profil PUE ZUS, poprawnie wypełnić wniosek o symbolu EDS i poczekać na pieniądze. Wypłacimy je w ciągu siedmiu dni - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Wniosek od dodatek solidarnościowy można było składać od czerwca. Na razie opolskie placówki ZUS przelały na rachunki bankowe nieco ponad 6 mln złotych dla 4950 osób.

W całej Polsce ZUS zrealizował ponad 200 tys. wypłat na kwotę 267 mln złotych.

Większość z beneficjentów dodatku solidarnościowego, bo 58 procent, to kobiety. Najczęściej świadczenie to otrzymywały osoby wieku od 26 do 35 lat – 32,9 proc. oraz od 36 do 45 lat – 25,3 proc.

Do końca tego miesiąca o świadczenie mogą się ubiegać osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku, a także braku innego tytułu do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego w ZUS czy KRUS.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jest się zarejestrowanym w urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska