Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci najmłodsze i z niepełnosprawnościami przedłużony do 26 kwietnia

Edyta Hanszke
Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły uprawniają pracujących rodziców dzieci do lat 8, którzy musieli się nimi zaopiekować, do korzystania ze świadczeń ZUS.
Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły uprawniają pracujących rodziców dzieci do lat 8, którzy musieli się nimi zaopiekować, do korzystania ze świadczeń ZUS. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Ponad 9700 wniosków o zasiłki opiekuńcze złożyli opolscy rodzice w ciągu miesiąca, od kiedy zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki.

Do 26 kwietnia rodzice dzieci dla lat 8 mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego, którego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach. Takie możliwości, dają rodzicom bądź opiekunom aktualne rozporządzenia, regulujące działalność przedszkoli, szkół i żłobków w czasie zagrożenia koronawirusem.

- Zaledwie w miesiąc, czyli od chwili gdy w związku z epidemią placówki oświatowe zostały zamknięte, do opolskich jednostek ZUS trafiło osiem razy więcej wniosków o zasiłek opiekuńczy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

- Od 12 marca do 10 kwietnia zarejestrowaliśmy ponad 9,7 tysiąca wniosków o zasiłki opiekuńcze, w tym o dodatkowe świadczenia, wynikające ze specjalnej ustawy. W tym samym okresie 2019 roku wniosków o wypłatę zasiłku opiekuńczego było nieco ponad 1200 - wylicza rzecznik.

I komentuje: - Widoczny wzrost zainteresowania zasiłkami opiekuńczymi to oczywiście efekt specyficznych okoliczności, czyli nieczynnych szkół i przedszkoli oraz możliwości korzystania z niestandardowego rodzaju zasiłku dla opiekujących się dziećmi

Od 26 marca zasiłek przysługuje także:

  • - ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • - rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • - rodzicom dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Od 26 marca przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Za weekend też dostaniesz zasiłek

- Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych, więc również za weekendy. Jeśli rodzic bądź opiekun sporządzający wniosek wpisze okres obejmujący sobotę i niedzielę, to będzie miał prawo do tego świadczenia także za te dni. W związku z częstymi pytania o to, na czyje konto trafi zasiłek wyjaśniamy, że będzie on wypłacony temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę - Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.

O zamiarze korzystania z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska