Dofinansowanie dla opolskich firm. Ponad 40 przedsiębiorców już złożyło wnioski o pomoc do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dyrektor opolskiego WUP dodaje, że według zapewnień ministerstwa nie ma określonej puli na tę pomoc, nie ma także podziału na regiony, co oznacza, że każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek, zostanie dofinansowany.
Dyrektor opolskiego WUP dodaje, że według zapewnień ministerstwa nie ma określonej puli na tę pomoc, nie ma także podziału na regiony, co oznacza, że każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek, zostanie dofinansowany. pixabay.com
Dofinansowanie dla opolskich firm z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Najmniejsza starająca się dotychczas o dofinansowanie do wynagrodzeń opolska firma zatrudnia 1 pracownika, największa - ponad 400.

Najniższa kwota pomocy, na podstawie dotychczas złożonych wniosków, miałaby wynieść 4,5 tys. zł, a najwyższa - 2,4 mln zł i dotyczy ona pracodawcy zatrudniającego ponad 400 pracowników - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

WUP-y od 1 kwietnia przyjmują wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, a także na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pokrywane przez pracodawcę od kwoty przyznanych świadczeń.

Wnioski mogą dotyczyć pomocy udzielanej na okres od 1 do 3 miesięcy.

Uprawnione do tej pomocy są mikro-, małe, średnie i duże firmy, a jest ona finansowana z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, na który składają się pracodawcy.

- Na rozpatrzenie wniosku mamy 7 dni roboczych, ale staramy się to robić najszybciej, jak to możliwe. Codziennie wysyłamy do Ministerstwa Pracy wnioski o przekazanie pieniędzy na wypłatę dla naszych przedsiębiorców. W poniedziałek miała do nas wpłynąć pierwsza transza. Jeśli tylko ją zaksięgujemy, od razu przekażemy przedsiębiorcom - wyjaśnia Maciej Kalski.

Dotychczas do opolskiego WUP wpłynęły 53 wnioski w wersji elektronicznej i 3 w papierowej, z całego województwa: Opola, powiatu kluczborskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego.

Branże nie są znane, bo firmy nie mają obowiązku wpisywania PKD. Część z złożonych wniosków nich zawierała błędy uniemożliwiające ich rozpatrzenie (źle wypełnione tabelki excel dotyczące liczby zatrudnionych pracowników, brak nazwy, zmodyfikowane formularze umów o pomoc), co wiązało się z koniecznością ich ponownego złożenia.

Dyrektor opolskiego WUP dodaje, że według zapewnień ministerstwa nie ma określonej puli na tę pomoc, nie ma także podziału na regiony, co oznacza, że każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek, zostanie dofinansowany.

Z puli unijnej finansowana jest podobna pomoc udzielana przez powiatowe urzędy pracy dla firm mikro, małych i średnich oraz samozatrudnionych i organizacji pozarządowych zatrudniających pracowników.

Na ten cel urząd marszałkowski w Opolu przekazał 23 mln zł z programu regionalnego. Program pomocowy jest też współfinansowany z koordynowanego przez rząd programu Power. Wg zapowiedzi rządowych, jeśli te pule zostaną wyczerpane, dalsza pomoc będzie finansowana z budżetu państwa.

PUP-y mają też udzielać firmom pożyczek na pokrycie kosztów utrzymania się w czasie epidemii, w wysokości do 5 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska