Dokładnie sto lat temu wybrano pierwsze kobiety do opolskiej rady miasta. W sobotę zorganizowano spacer ich śladami

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Śladami opolanek znanych i mniej znanych oprowadzała Beata Kubica.
Śladami opolanek znanych i mniej znanych oprowadzała Beata Kubica. Krzysztof Ogiolda
Radnych było pięć i zostały wybrane 9 listopada 1919 r. Dokładnie w setną rocznicę tego dnia na spacer po śladach życia dawnych opolanek zaprosiła Beata Kubica z koła mniejszości DFK Centrum. Skorzystało kilkadziesiąt osób.

- Najpierw - w styczniu 1919 roku – odbyły się wybory do parlamentu według nowej, uchwalonej 30 listopada 1918 ordynacji – opowiadała kończąc spacer pod opolskim ratuszem wiceprzewodnicząca DFK Centrum Beata Kubica. - Kobiety zostały wówczas zrównane z mężczyznami w prawach cywilnych. Pierwszą opolską posłanką została Frieda Hauke. Była jedną z 19 posłanek SPD i... „spadochroniarką”. Została wybrana w Opolu, ale urodziła się we Wrocławiu, a mieszkała w Katowicach. W kolejnych wyborach już nie odnowiła mandatu.

Wybory komunalne odbyły się 9 listopada 1919.

- Wśród pięciu pierwszych opolskich kobiet radnych trzy należały do najbardziej w Opolu popularnej katolickiej Partii Centrum – dodaje Beata Kubica. - Jedna do SPD i jedna do partii właścicieli ziemskich.

W czasie spaceru po Opolu uczestnicy mogli przekonać się, jak różnorodną aktywnością odznaczały się mieszkanki Opola w II połowie XIX i na początku XX wieku.

Beata Kubica opowiadała m.in. o opolskich żeńskich zgromadzeniach zakonnych, o paniach uczących się w opolskim seminarium nauczycielskim (w sąsiedztwie dzisiejszego klasztoru franciszkanów), o pracownicach zakładów włókienniczych i działających w mieście zakładów tytoniowych walczących o prawa pracownicze, m.in. do płatnego urlopu macierzyńskiego, o trudnym losie służących i o opolskich arystokratkach, które uczyły się gry na fortepianie i języków obcych, z francuskim na czele.

Jednym z uczestników spaceru był Bogusław Laitl, wieloletni przewodnik po mieście.

Staram się zawsze dowiedzieć czegoś nowego, dlatego stale w tych spacerach po mieście uczestniczę – mówi pan Bogusław. - Dziś też się wiele nowego dowiedziałem. Bo ten materiał pochodzi z archiwalnych gazet i dokumentów przez osoby, które znają język niemiecki. Wzbogacam w ten sposób swoją wiedzę.

Spacer odbył się w ramach akcji promocyjnej Urzędu Miasta „Odkryj Opole”.

- Na kolejny zapraszamy 7 grudnia do wnętrza kościoła oo. Franciszkanów – mówi Aneta Czarnecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska