Dołącz do Latarników i pomóż starszym zrozumieć komputer

Anna Konopka
Anna Konopka
Latarnik Polski Cyfrowej
Latarnik Polski Cyfrowej Anna Konopka
Maciej Matusik już dwa lata jako Latarnik Polski Cyfrowej uczy seniorów obsługi komputera. Student informatyki na Politechnice Opolskiej zachęca innych, by też bezinteresownie pomagali

Polska Cyfrowa Równych Szans to ogólnopolski program powszechnej edukacji informatycznej.

W każdym województwie w jego ramach udzielają się wolontariusze. Na Opolszczyźnie jest ich prawie setka. - Tak jak latarnik "oświetlamy" problemy związane z korzystaniem z komputera. Opowiadamy pokoleniu 45/50+ o korzyściach płynących z internetu - tłumaczy Maciej Matusik, wolontariusz od dwóch lat. - O możliwości zostania "Latarnikiem" dowiedziałem się z facebookowego profilu strony miasta Opole.

Maciej jest studentem III roku informatyki na Politechnice Opolskiej. - Fakt, że edukuję innych w tej dziedzinie nie jest przypadkiem - mówi - Bardzo lubię uczyć i ta praca daje mi prawdziwą satysfakcję.

Bez wątpienia taki wolontariat stanowi też mocny punkt w CV, już miałem okazję się o tym przekonać.

Wszystkich, którzy zapiszą się do udziału w programie, czekają szkolenia.- Oczywiście, zakładamy, że zgłaszają się osoby, które mają wiedzę na temat obsługi komputera i internetu, ale podczas krótkiego kursu, który odbędzie się 30 i 31 sierpnia w Opolu, będzie można poznać metody pracy z seniorami lub pracy w grupie - tłumaczy Maciej.

- Szkolenia są bezpłatne. Po nich wolontariusz może przeprowadzać już własne zajęcia zgodnie z ogólnopolskimi wytycznymi programu. Ważne jest to, że my nie uczymy seniorów obsługi programów, jak Word czy Exel. Pomagamy im tylko stawiać pierwsze kroki.

Bycie "Latarnikiem" przynosi też wiele korzyści

- Regularnie organizowane są wyjazdy integracyjne i zloty, więc tam możemy porozmawiać o najnowszych technologiach czy też spotkać się z fachowcami z najwyższej półki. Tylko ostatnio byłem w siedzibie Googla we Wrocławiu, a przede mną zlot "Latarników" w Łodzi - opowiada Maciej. - Najaktywniejsi wolontariusze dostają do swojej dyspozycji tablet.

Maciej Matusik przekonał się, że wolontariat to także szansa na rozwój dla niego. Udział w wyjeździe studyjnym do Szwecji był nagrodą za propagowanie korzystania z komputera i internetu wśród osób w wieku 45+.

- Z całej Polski uczestniczyło w nim 15 wolontariuszy, moich kolegów i koleżanek "Latarników", którzy działają w innych regionach kraju. W Szwecji byliśmy przez trzy dni. Naszym celem była wymiana doświadczeń, chcieliśmy się też dowiedzieć, jak tam przeciwdziała się wykluczeniu cyfrowemu wśród osób starszych. Wcześniej byłem w Londynie, gdzie zwiedzaliśmy siedzibę Google'a.

Praca wolontariusza polega też na dokumentowaniu przebiegu zajęć i prowadzeniu swojego profilu na stronie projektu. Szczegóły na www.latarnicy.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska