Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku, a ich zakres był bardzo szeroki.
- Dom dziecka jest już po rewitalizacji, po generalnym remoncie, przebudowie i rozbudowie. To metamorfoza tego obiektu – mówi Karina Mirnik-Grędzińska, dyrektor Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. - Wyburzyliśmy wszystkie możliwe ściany w budynku, zlikwidowaliśmy niepotrzebne schowki, udało nam się stworzyć z tego cztery pokoje z łazienkami, w których mieszkają dziewczynki. Dodatkowo do dyspozycji dzieci są dwa salony, dwa aneksy kuchenne, sala komputerowa. W sumie do dyspozycji czternaściorga dzieci jest w całym budynku jedenaście pokoi.
W budynku są także nowe stolarka okienna i drzwiowa, zostały wymienione instalacje, podłogi, a także wyposażenie.
Modernizacja wynikała z konieczności dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów, bo od 2011 roku w Domach Dziecka może przebywać nie więcej niż 14 dzieci po 10. roku życia (młodsze jedynie w szczególnych przypadkach).
- Teraz mali mieszkańcy będą tu mieli komfortowe warunki i mamy nadzieję, że będą się czuły jak w domu, bo o to nam chodziło – wyjaśnia starosta opolski Henryk Lakwa. – Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się jeszcze wygospodarować w budynku kilka miejsc dla usamodzielniających się wychowanków Domu Dziecka.
Całkowity koszt inwestycji to 1,8 mln zł, z czego 1,52 mln to środki powiatu opolskiego, a 294 tys. zł - środku unijne przekazane przez Urząd Marszałkowski w Opolu w ramach projektu „Bliżej rodziny i dziecka”.
- To jest jeden z siedmiu domów dziecka, które dofinansowaliśmy w tym projekcie w województwie opolskim – informuje marszałek Andrzej Buła. – Kiedy pojawiły się nowe wytyczne odnośnie liczebności w takich placówkach, aby atmosfera w nich była bardziej rodzinna, troskliwa, opiekuńcza, podjęliśmy się tego, aby dostosować je do tych warunków.
Projekt „Bliżej rodziny i dziecka” Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu realizuje od 2016 roku.
- Z jednej strony wspiera on rodziny przeżywające problemy opiekuńczo-wychowawcze na poziomie gmin poprzez różnego rodzaju działania prewencyjne, a na poziomie powiatu zabezpiecza i wspiera system szeroko rozumianej pieczy zastępczej – wyjaśnia Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora ROPS w Opolu. - Reorganizacje domów dziecka są jednym z działań. Bardziej stawiamy na działania typowo rodzinne poprzez rozwijanie rodzinnej pieczy zastępczej, nie mniej jednak wiemy, że takie placówki są bardzo potrzebne, a że działamy w jednym obszarze, więc wspomagamy te placówki jak tylko możemy.
Dom Dziecka w Tarnowie Opolskim przeszedł gruntowną modernizację.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?