Dom nabiera już kształtów

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Wylany na strop beton trzeba zraszać wodą, dobrze jest też przykryć go specjalną folią, która ma za zadanie utrzymywanie wilgoci i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.
Wylany na strop beton trzeba zraszać wodą, dobrze jest też przykryć go specjalną folią, która ma za zadanie utrzymywanie wilgoci i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Sławomir Mielnik
Na budowie domu dla Czytelnika prace idą pełną parą. Stoją już ściany nośne i działowe, wylany jest również strop. Teraz robotnicy zabierają się za stawianie ścianek kolankowych.

- Korzystamy ze sprzyjającej pogody i nadganiamy roboty - mówi Tomasz Suchan, specjalista do spraw inwestycji firmy Struxi, która buduje dom dla Czytelnika, główną nagrodę w najnowszej loterii nto.

Lada dzień robotnicy zaczynają stawianie ścianek kolankowych, potem wyleją wieniec. Kolejnym etapem będzie stawianie drewnianej konstrukcji dachu.

- Na razie czekamy jednak aż zwiąże beton wylany na strop - mówi Arnold Wrzos z firmy budowlanej pracującej przy domu dla Czytelnika.
Nad przestrzeganiem tak zwanych przerw technologicznych potrzebnych do dobrego związania wylewki czuwają fachowcy Górażdży Cement, którzy zapewniają beton na budowę domu dla Czytelnika. W związku z tym, że strop został zalany w poniedziałek 26 maja, przez ponad tydzień robotnicy dbali o jego pielęgnację zapobiegającą utracie wilgotności.

- Chodzi o zraszanie wylanej płyty wodą - tłumaczy Maciej Batog, koordynator ds. Badań i Rozwoju Centrum Technologicznego Betotech należącego do Górażdży Cement. - To ważne zwłaszcza kiedy mamy słoneczną pogodę.

Fachowcy radzą, by nie traktować betonu wodą pod dużym ciśnieniem. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do węża i ustawić ją tak, by wylatywała z niego woda pod małym ciśnieniem, najlepiej mgiełką.

Beton pielęgnujemy w ten sposób przez co najmniej trzy dni, natomiast tydzień czy nawet dwa to też nie jest przesada. Dodatkowo wylewkę przykryto specjalną folią, która ma za zadanie utrzymywanie wilgoci i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.

Jak zapowiadają budowlańcy, dom dla Czytelnika zostanie zakończony w terminie, czyli do lutego. Będzie on w tak zwanym stanie developerskim.

- Ściany zewnętrzne będą ocieplone i otynkowane, zamontowana będzie też stolarka okienna i drzwiowa - mówi Anna Gogolok, specjalista ds. nieruchomości firmy Struxi.

Wewnątrz natomiast na podłogach będą wylewki samopoziomujące, na których zwycięzca loterii będzie musiał położyć już tylko panele, kafle, bądź wykładzinę, ściany otynkowane będą tynkiem gipsowym, więc zostanie tylko pomalowanie ich czy wytapetowanie, rozprowadzone będą też wszystkie instalacje.

Dom dla Czytelnika będzie miał 118 metrów kwadratowych, położony jest na 8,5-arowej działce, w cichej i spokojnej okolicy na osiedlu Róży Wiatrów w podopolskich Chmielowicach. Dzięki kompleksowemu uzbrojeniu osiedla zostanie wyposażony w instalację wodną, kanalizacyjną, energetyczną, gazową oraz telekomunikacyjną.

- Losowanie naszej głównej nagrody zaplanowaliśmy na 21 lutego przyszłego roku - mówi Michał Wolniaczyk z działu marketingu Nowej Trybuny Opolskiej. - Zachęcamy wszystkich do gry o nagrodę o wartości prawie 500 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska