W Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi powstaje otwarty dom śląski. Będzie wyposażony w przedmioty z początku XX wieku.

Muzeum powstanie w starej chacie, która wybudowana została z końcem XIX wieku w samym środku Kadłuba. Jej pierwotni właściciele już nie żyją, a spadkobiercy, którzy w większości przebywają za granicą, nie byli zainteresowani przejęciem domu. W związku z tym od 17 lat opiekowała się nim rada sołecka.

- Wnętrze budynku wygląda tak, jakby czas się w nim zatrzymał - mówi Gabriela Puzik, sołtys Kadłuba.

- Znajdują się tam stare meble, piec do wypiekania chleba, a także wędzarnik. Chcemy odmalować ściany i uruchomić wszystkie urządzenia, żeby można było z nich korzystać. Dodatkowo doposażymy dom w stare sztućce i talerze, a do stodoły wstawimy maszyny rolnicze.

Dom śląski będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Dodatkowo, mieszkańcy będą organizować w nim warsztaty m.in. z wypiekania chleba dawnymi metodami.

- Liczymy, że odwiedzą go osoby, które interesują się regionalizmem, a być może nawet wycieczki szkolne - dodaje Puzik.
Inwestycja powstanie m.in. dzięki nagrodzie w wysokości 25 tys. zł, jaką Kadłub zdobył z urzędu marszałkowskiego (miejscowość została uznana za najpiękniejszą wieś 20-lecia Programu Odnowy Wsi).

Za pieniądze z nagrody mieszkańcy kupią niezbędne materiały, a prace wykonają w czynie społecznym.
Już teraz mieszkańcy uporządkowali obejście wokół chaty, postawili nowe ogrodzenie, a także odnowili studnię znajdującą się przed domem.

OPOLSKIE INFO - 2.11.2018