Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej utworzył stronę internetową „Zapomniane dziedzictwo”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pałac w Kopicach jest jedną z tych śląskich pereł architektury, które wciąż czekają na powrót do świetności.
Pałac w Kopicach jest jedną z tych śląskich pereł architektury, które wciąż czekają na powrót do świetności. Jarosław Małkowski
Pokazuje ona piękne, dziś czasem zapomniane zabytki śląskiej architektury.

Dokumentacja fotograficzna przedstawiona na stronie została wzbogacona opisami obiektów, które zawierają m.in. informacje o historii danego zabytku i jego przeznaczeniu w przeszłości i obecnie. Teksty te przygotowane zostały przez historyków i pasjonatów Śląska. Uzupełnieniem tych materiałów są nagrania audiowizualne z relacjami mieszkańców tych miejsc (świadków historii), artykuły prasowe lub ciekawe anegdoty i opowieści związane z historią i przeznaczeniem zabytków, a także ich właścicielami.

Z czasem strona „Zapomniane dziedzictwo” zostanie poszerzona o kolejne zapomniane zabytki Śląska. Póki co, można dzięki niej poznać m.in.: garbarnię w Brzegu, pałac w Turawie, cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu, pomologię w Prószkowie, port w Koźlu, zespół szpitalny w Branicach oraz kościół w Rozumicach. Pozostałą zawartość portalu tworzą zamki w Karłowicach, Siestrzechowicach, Łące Prudnickiej i w Głogówku.

- Pomysł stworzenia takiej strony pojawił się dosyć dawno, ale udało się go zrealizować dopiero, kiedy otrzymaliśmy dofinansowanie z Konsulatu Niemiec w Opolu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz z Urzędu Miasta Opola – mówi Sandra Mazur z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Zarówno w województwie opolskim, jak i w śląskim i dolnośląskim jest bardzo wiele obiektów – głównie zamków i pałaców - należących do niemieckiego dziedzictwa kulturowego. Wiele z nich zostało zapomnianych i niszczeją.

Częścią z nich inwestorzy się nie interesują. Są i takie, które nowi właściciele przejęli i zobowiązali się doprowadzić do świetności, a potem zostawili je samym sobie.

Sandra Mazur zaprasza do odwiedzin strony choćby po to, by zobaczyć jak zabytki architektury wyglądały dawniej i dziś. W atrakcyjnej formie popularnonaukowej można tu sobie przyswoić ważny i ciekawy wycinek śląskiej historii.

- Nazwa projektu jest może nieco pesymistyczna, ale jego celem jest zainteresowanie publiczności i inwestorów tymi miejscami, by zapomniane nie były, a z czasem choć niektóre wróciły do użytkowania – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska