Domagaj się od ubezpieczyciela odszkodowania za wypadek

fot. Jarosław Staśkiewicz
W krajach Unii Europejskiej wypłacanie stosownych odszkodowań jest normą. U nas w większości przypadków ciągle trzeba o to walczyć.
W krajach Unii Europejskiej wypłacanie stosownych odszkodowań jest normą. U nas w większości przypadków ciągle trzeba o to walczyć. fot. Jarosław Staśkiewicz
Ubezpieczyciel powinien wypłacić nie tylko zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu. Warto wiedzieć, że poszkodowanej osobie należy się także rekompensata za utracone zarobki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, jak twierdzi Piotr Żołędź, który zajmuje się dochodzeniem odszkodowań w firmie LSU w Opolu, bardzo często wypłacają poszkodowanym jedynie minimalne zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, który ponieśli np. na skutek wypadku drogowego.

Poszkodowanemu należy się jednak znacznie więcej. W krajach Unii Europejskiej wypłacanie stosownych odszkodowań jest normą. U nas w większości przypadków ciągle trzeba o to walczyć.

- Na przykład ludzie, którzy złamali nogę podczas wypadku samochodowego, co wyłączyło ich z życia zawodowego, mogą domagać się od ubezpieczyciela zwrotu "utraconych korzyści", na przykład nie wypłaconej przez pracodawcę premii lub zysku utraconego na skutek niezdolności do pracy w prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej - wyjaśnia Piotr Żołędź.

Odszkodowania można żądać także w przypadku błędu lekarskiego lub zaniedbania ze strony zakładu opieki zdrowotnej, na przykład przychodni lub szpitala.

Odszkodowanie za straty finansowe

Osobie, która uległa wypadkowi, należy się odszkodowanie za wszystkie straty materialne, które spotkały ją po wypadku oraz które z niego wynikają. Chodzi tutaj nie tylko o utracone zarobki, premie lub awans.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek naprawić wszystkie straty, które są spowodowane wypadkiem. Powinny m.in. zwrócić koszty leczenia, rehabilitacji, leków, jak również koszty transportu do lekarzy czy też na rehabilitację powypadkową. Odszkodowanie może również rekompensować tzw. pogorszenie perspektyw życiowych.

- Dodatkowe pieniądze należą się na przykład dzieciom, które straciły w wypadku drogowym któregoś z rodziców, albo osobie, która na przykład chciała zostać muzykiem, ale obrażenia, jakie odniosła, jej to uniemożliwiają - dodaje Piotr Żołędź. - W takiej sytuacji warto walczyć o odszkodowanie.

Znajdź dowody

Przy staraniu się o odszkodowanie trzeba pamiętać, że musimy ubezpieczycielowi udowodnić, że się nam ono należy.

Dlatego ważne jest, aby zbierać wszystkie dokumenty: zaświadczenia lekarskie, dokumenty wystawiane przez placówki służby zdrowia, opinie, orzeczenia, wypisy ze szpitali i sanatoriów, dokumentację z placówek rehabilitacyjnych, dokumenty obrazujące koszty związane z leczeniem, rachunki za leki i leczenie, rachunki związane z poniesionymi kosztami transportu, dowody opłat ponoszonych w związku z wypadkiem.

Kopiuj wszystkie dokumenty związane z powstałą szkodą, w miarę możliwości nie oddawaj oryginałów dokumentacji, zbieraj dokumenty przedstawiające wysokość osiąganych przed wypadkiem dochodów oraz gromadź wszystkie potwierdzenia strat, jakie w związku z tym poniosłeś, na przykład umowy, których w wyniku wypadku nie mogłeś zrealizować, zgromadź dane świadków wypadku.

Przedawnienie dopiero po 3 latach

Przedawnienie roszczeń wynikających z umów ubezpieczenia następuje po 3 latach od zdarzenia lub ostatniej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela. W sprawach wynikających z popełnienia czynu niedozwolonego ten czas się przedłuża i przedawnienie następuje dopiero po 10 latach, a w niektórych przypadkach nawet po 20 latach.

Dlatego osoby, które uległy wypadkowi i otrzymały już rekompensatę za utracone zdrowie, mogą jeszcze raz stanąć do walki o pieniądze od ubezpieczyciela.
Walka o dodatkowe odszkodowanie w przypadku nieskomplikowanych zdarzeń trwa około 2-3 miesięcy. Jeśli przypadek jest trudny, trzeba się liczyć z tym, że trwać może rok i dłużej.

Błąd w sztuce lekarskiej a zaniedbanie wynikające z winy placówki medycznej

Błąd w sztuce lekarskiej związany jest z bezpośrednim działaniem lekarza wykonującego zabieg medyczny, operację, zlecającego stosowanie leków lub innych preparatów medycznych.

Błąd ten wynika z niezastosowania ogólnie znanej procedury medycznej bądź też z jej niewłaściwego zastosowania. Wynika on ze źle prowadzonej przez lekarza diagnostyki medycznej, której skutkiem może być niewykrycie stanu chorobowego lub urazu związanego z wypadkiem, na przykład złamania.

Typowym zaniedbaniem związanym z winą placówki medycznej są różnego typu zakażenia szpitalne, na przykład wirusowym zapaleniem wątroby lub bakteriami gronkowca. Ulegają im osoby przebywające w szpitalach, które są tam poddawane różnym zabiegom medycznym. Brak przestrzegania podstawowych norm higieny, oszczędności w odpowiednim serwisowaniu aparatury medycznej to częste przyczyny negatywnych konsekwencji w postaci choroby, na którą narażony jest pacjent.

Jak się starać o odszkodowanie?

Placówki medyczne, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu typu OC - odpowiedzialność cywilna w prowadzonej działalności.

Poszkodowany musi ustalić i udokumentować fakt zaistnienia błędu w sztuce lekarskiej bądź innego zaniedbania ze strony placówki medycznej. Zaniedbania, którego skutkiem będą straty materialne bądź też niematerialne. Poszkodowany w takim wypadku zgłasza szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym, które wystawiło odpowiednią polisę placówce medycznej.

Czego można żądać?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia OC, można domagać się odszkodowania za wszystkie straty. Zaistniałe straty należy odpowiednio udokumentować i przedstawić w zgłoszeniu szkody.

O ile wyliczenie np. utraconych w następstwie choroby dochodów będzie stosunkowo proste, to wyliczenie stosownego zadośćuczynienia za ból, cierpienie i negatywne konsekwencje natury moralnej będzie o wiele trudniejsze, a taką stratę należy również ubezpieczycielowi udowodnić.

Bardzo często chodzi o odszkodowania sięgające kilkuset tysięcy złotych, więc gotowość ubezpieczycieli do ich wypłacania jest niewielka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska