Dominacja Budowlanych Opole na mistrzostwach Polski

Nowy nabytek Budowlanych Łukasz Grela pewnie wygrał rywalizację w wadze do 105 kg. Sławomir Jakubowski
Na zawodach w Zamościu startowało ośmioro reprezentantów opolskiego klubu. Prawie wszyscy stanęli na podium.

- Nie ma sensu wozić na zawody tych, którzy nie mają szans stanąć na podium - powtarzał zawsze przed prestiżowymi imprezami trener i dyrektor opolskiego klubu Ryszard Szewczyk. - Trenować, to mogą u nas w hali, a jak już jadą rywalizować, to po to by stanąć na podium.

Na zmagania o medale mistrzostw kraju na wschód Polski pojechało więc ośmioro reprezentantów naszego klubu i niemal wszyscy zdobyli medale. Wyjątkiem był tylko 19-letni Mateusz Skulimowski, który w wadze do 85 kg uplasował się tuż za podium na 4. pozycji.

W sobotę odbywały się zmagania kobiet i w dwóch najlżejszych wagach wśród mężczyzn.

Jeśli chodzi o „słabszą płeć”, to opolski klub kilkanaście tygodni temu zasiliła czołowa polska sztangistka - Katarzyna Kraska, która przyszła z Górnika Polkowice.

Była ona murowaną kandydatką do złota i nie zawiodła. W kategorii do 58 kg zwyciężyła zdecydowanie. W dwuboju osiągnęła 191 kg (81+110) i od drugiej w klasyfikacji Pauliny Rut­kowskiej była lepsza o 26 kg. Po tym jak kilka lat temu karierę sportową zakończyła medalistka mistrzostw Europy Magdalena Ufnal opolski klub znów ma czołową polską sztan­gistkę w swoich barwach. W klasyfikacji Sincleara przeliczającej podniesiony ciężar na wagę Kraska zajęła w mistrzostwach drugie miejsce ustępując tylko Joannie Łochowskiej (UKS Zielona Góra), która zdobyła złoty medal w wadze do 53 kg.

W najlżejszej kategorii mężczyzn - do 56 kg nasz klub reprezentował w Zamościu 16-letni Kacper Urban. Utalentowany zawodnik zajął 2. miejsce z wynikiem 213 kg (98+115). Wygrał Dominik Kozłowski (Zawisza Bydgoszcz) z rezultatem 229 kg.

W niedzielę do boju ruszyło sześciu zawodników Budowlanych, w tym trzech aktualnie najlepszych w kraju: Krzysztof Zwarycz, Arkadiusz Michalski oraz Łukasz Grela. Ten ostatni, podobnie jak Kraska, zasilił nasz klub przed kilkoma tygodniami przychodząc z AZS-u Częstochowa.

Zwarycz nie miał sobie równych w wadze do 85 kg. W dwuboju zaliczył 355 kg (160+195). Drugi był Kacper Kłos (Tarpan Mro­cza - 329 kg), trzeci Damian Szczepanik (AZS Częstochowa - 327 kg), a czwarty wspo­­mniany wcześniej Skuli­mo­w­­ski. Zawodnik Budowlanych miał 317 kg (147+170).

Bardzo dobrze w wadze do 105 kg zaprezentował się Grela. Wygrał z ogromną przewagą. Uzyskał wynik 378 kg (178+200). Srebrny medal w tej kategorii zdobył inny zawodnik opolskiego klubu - Dariusz Różański. Stoczył on twardą walkę o miejsce na drugi stopień podium z Marcinem Izdebskim (Orlęta Łuków). Opolanin miał 332 kg (153+179), a jego rywal 329.
Michalski, który zazwyczaj startuje w wadze do 105 kg wystąpił w najcięższej czyli +105 kg. Wygrał pewnie z rezultatem 376 kg (166+210). Drugi w klasyfikacji Jakub Węgrzyn był słabszy o 20 kg.

Piąty złoty medal dla opolskiego klubu przypadł w udziale Bartłomiejowi Barthowi. Był on najlepszy w wadze do 94 kg, a triumfował z wynikiem 339 kg (153+186). Wyprzedził on Błażeja Grelę (AZS Częstochowa) o 21 kg.

Zawody w Zamościu były ostatnimi eliminacjami do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata, które na przełomie listopada i grudnia odbędą się w amerykańskim Anaheim. Według jeszcze niepotwierdzonych informacji kadra Polski na tę imprezę będzie wyjątkowo skromna i ma liczyć sześć osób (trzy kobiety i trzech mężczyzn). Ma być ona jednak zdominowana przez przedstawicieli opolskiego klubu. Wśród mężczyzn mają startować trzej złoci medaliści z Zamościa: Zwarycz, Grela i Michalski. U kobiet natomiast Kraska, a oprócz niej Łochowska oraz Patrycja Piechowiak (Budowlani Nowy Tomyśl) startująca w wadze do 69 kg.

Źródło: Associated Press/x-news