Donośne TAK dla sportu i aktywności fizycznej

PS
Liczne działania propagujące uprawianie sportu i rekreacji jako skutecznej formy przeciwdziałania różnego rodzaju patologiom społecznym podjęte zostały w kolejnym roku ogólnopolskiej kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”.

We wskazywaniu właściwej życiowej drogi nieocenioną rolę odgrywają autorytety, zwłaszcza w kontekście zachęty do aktywności fizycznej. – Sport daje możliwość bardzo wszechstronnego rozwoju. Uczy determinacji, wyznaczania i realizowania celów, kształtuje charakter, pozwala też nawiązać wartościowe znajomości – zapewniali polscy mistrzowie olimpijscy z Tokio Wojciech Nowicki i Dawid Tomala.

Sportowcy podzielili się swoimi cennymi spostrzeżeniami, które zawarte zostały w wydanym na poczet realizacji kampanii folderze informacyjnym, przeznaczonym dla rodziców, dziadków czy opiekunów. Tomala był ponadto gościem konferencji „Aktywność fizyczna a patologie społeczne” w Opolu, podczas której spotkał się z młodzieżą. – Sport profesjonalny to bardzo ciężka praca wymagająca wyrzeczeń. Godzimy się jednak na nie. Sam jeżdżę po szkołach, opowiadam swoją historię. Kiedyś też poszukiwałem autorytetów i byli nimi dla mnie sportowi mistrzowie. Ich słowa o sukcesach, jakie osiągali miały wielką moc. I jeśli mój przekaz dotrze teraz choćby do jednostek, może mieć to dla kogoś ogromne znaczenie – mówił utytułowany chodziarz.

Podczas wspomnianej konferencji, jaka w murach Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego odbyła się końcem października, ale także kolejnej przeprowadzonej 24 listopada w placówce w Prószkowie, do której uczęszczają młodzi sportowcy oraz uczniowie klas o profilu policyjnym, strażackim i bezpieczeństwa narodowego, w wyraźnym tonie wybrzmiał głos ekspertów. – Jednym z głównych czynników ryzyka zachowań agresywnych jest brak odpowiedniej kontroli ze strony osób dorosłych. Jeśli pozostawimy dzieci bez zagwarantowania im opieki, to zapewne będą poszukiwać nowych wrażeń. Jest to naturalny etap rozwoju, w którym próbują znaleźć odpowiedź na pytanie kim są, usamodzielniać się, poszukiwać swojej niezależności i przynależności do grupy rówieśniczej. Ważna jest dla nich wolność, bo chcą pokazywać, że mają pewne prawa decydowania o sobie. Od rodziców i środowiska zależy natomiast, gdzie tej wolności będą szukać – podkreślała psycholog sportu Katarzyna Grela.

Z kolei do wymownych statystyk dotyczących skali przestępczości, również wśród osób nieletnich, odnosił się znany dziennikarz i publicysta Jan Pospieszalski, występujący w roli prowadzącego wartościowe panele dyskusyjne. – Jako dziennikarz miałem okazję zaglądać za mury zakładów karnych i proszę mi wierzyć, że jest to bardzo ponury świat. Nikomu nie życzę, aby tam się dostać – mówił ku przestrodze.

O tym, jak wielkiej dawki radości i satysfakcji sport może dostarczać, przekonali się uczestnicy dwóch turniejów sportowych. W mijającym roku organizatorzy kampanii zawitali z nimi do województwa śląskiego – na stadiony w Rudzie Śląskiej i Wilkowicach koło Bielska-Białej – w dodatkowo przyjemnych okolicznościach Dnia Dziecka. Młodzi zawodnicy rywalizowali w zmaganiach piłkarskich, nie zabrakło jednak innych ciekawych aktywności. Chętnie korzystano z możliwości spróbowania sił na trenażerze wioślarskim, a edukacyjny charakter miały pokazy pierwszej pomocy, podczas których z najmłodszymi cennymi spostrzeżeniami dzielili się ratownicy medyczni. Poza medalami, pucharami i upominkami rzeczowymi, bo i tych dla dzieci i młodzieży było pod dostatkiem, chętnie sięgano po broszurę informacyjno-edukacyjną. Kolejne z kampanijnych wydawnictw dostosowane zostało pod względem zawartości i aspektu wizualnego do docelowej grupy odbiorców, a szereg ciekawostek związanych ze sportem wyraźnie zainteresowało uczestników turniejów.

Działania w ramach kampanii objęły także wykonanie obszernego materiału filmowego, doskonale wpisującego się w nadrzędne założenie „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”. – Sport pozwala wyładować nadmiar energii – stwierdził Jarosław Konior, dyrektor szkoły w Buczkowicach koło Szczyrku, która szkoli młodych adeptów skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, biegów narciarskich i konkurencji narciarstwa alpejskiego. Sami jej podopieczni byli zresztą nad wyraz zgodni – sport odgrywa w ich życiu olbrzymią rolę. – Wyżycie się na trasach czy skoczni jest czymś naprawdę fajnym – zauważył Miłosz Krzempek. – Gdyby nie sport, pewnie siedziałbym i grał w różne gry. Treningi mnie od tego odciągają, poza tym mogę się w taki sposób rozluźnić – przyznał kolejny z młodych sportowców Jakub Cembala.

W wymiarze prozdrowotnym, na co wskazuje w rozmaitych opracowaniach Światowa Organizacja Zdrowia, regularna aktywność także jest kwestią niemalże fundamentalną. Już 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy, żeby poczuć się lepiej, zbić wagę i obniżyć ciśnienie krwi. Problem otyłości i nadwagi dotyczy już łącznie 10 proc. dzieci i młodzieży na całym świecie, a rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera w ogólnoświatowej skali ponad 2,5 mln osób. – Uprawianie sportu to dla wszystkich nas oczywisty sprzymierzeniec w dążeniach prozdrowotnych. Nie możemy jednak zapominać o innych pozytywnych skutkach bycia aktywnym. Nieoceniona jest rola tego czynnika w przeciwdziałaniu przyczynom przestępczości, na co w ramach kampanii zwracamy szczególną uwagę – mówi Marcin Nikiel, koordynator kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Donośne TAK dla sportu i aktywności fizycznej - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska