Dopłaty do materiału siewnego dla rolników poszkodowanych w wyniku wojny. Uruchomienie naboru po pozytywnej decyzji KE

Materiał informacyjny AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Zaplanowane zostało uruchomienie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Wdrożenie tej pomocy wymaga zgody Komisji Europejskiej, informuje Wojciech Komarzyński - Dyrektor Opolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać rolnik, który m.in.:
1. złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
2. nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od  25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
3. między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r  nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
a. zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
b. rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
c. ziemniak.

Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.
Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Stawki dopłat:
• 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
• 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
• 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
• 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Budżet na taką pomoc wynosi 210 mln zł. Gdy kwota z wniosków o pomoc przekroczy ten limit, będzie zastosowany współczynnik korygujący.
Wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r. Nabór wniosków zostanie uruchomiony przez ARiMR po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Wsparcie dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali je po 14 kwietnia

Trwa nabór wniosków od producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. Dokumenty producenci mogą składać do 31 lipca 2023 r., informuje Wojciech Komarzyński - Dyrektor Opolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Dokumenty należy składać w biurach powiatowych ARiMR do 31 lipca 2023 r. Można to zrobić: bezpośrednio w placówce Agencji, przez platformę ePUAP, za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl bądź rejestrowaną przesyłką pocztową.

O tę pomoc mogą się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Co istotne, nabywcą musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.

Opolski Oddział Regionalny ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska