Doradca finansowy: - Ceny złota idą w górę, gdy na rynkach finansowy panuje niepokój

Edyta Hanszke
fot. sxc
fot. sxc
Krzysztof Krysztofiak, doradca finansowy Expandera z Opola radzi, w gdzie bezpiecznie można zainwestować pieniądze.

> Lokaty bankowe

W związku z ostatnimi dwiema obniżkami stóp procentowych dokonanymi przez Radę Polityki Pieniężnej i spodziewanymi kolejnymi w tym roku, oprocentowanie lokat bankowych w dłuższej perspektywie będzie spadać. 

W związku z tym obecne, korzystne warunki, jakie proponują nam banki, z oprocentowaniem lokat na poziomie 8-10 proc. brutto, za jakiś czas pozostaną tylko wspomnieniem. Warto więc jeszcze teraz z nich korzystać. 

> Lokaty strukturyzowane

Są ciekawą propozycją dla osób chcących zainwestować na kilka sposobów.

Lokaty te, na ogół kilkuletnie, łączą inwestycje z ubezpieczeniem na życie, co dodatkowo pozwala na uniknięcie zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) na koniec inwestycji.

Bonus w postaci 100-procentowej gwarancji kapitału w połączeniu z możliwością inwestowania w akcje, towary, surowce, kursy walut, wzrosty bądź spadki indeksów giełdowych powinnien skusić w tym roku niejednego inwestora.

 

> Fundusze obligacji i obligacje

Obniżka stóp procentowych oraz pobudzanie przez rządy gospodarek zwiększonymi wydatkami publicznymi powinny uatrakcyjnić inwestycje w fundusze obligacji.

W przypadku funduszy inwestujących w obligacje zagraniczne na pewno dużą rolę odegra pozycja złotego - więcej zyskamy, jeśli złotówka dalej będzie się osłabiać.

Także obligacje Skarbu Państwa powinny być ciekawą propozycją w tym roku. Wzorcowe, jeśli chodzi o rynek papierów dłużnych, wydają się w tym roku długoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe. Należy się spodziewać, że rządowe wydatki w USA mające na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego za oceanem pozwolą na duży zysk.

W przypadku Polski, jeśli stopy procentowe będą obniżane, to i rentowność obligacji będzie malała. Za to wzrosną ceny obligacji na rynku wtórnym (wcześniej wyemitowanych).

**

Akcje**

Po sporych ubiegłorocznych spadkach na giełdzie (około 50-procentowa przecena głównych indeksów WIG i WIG20 oraz jeszcze większych w przypadku wybranych spółek) wszystko będzie zależało od dalszej sytuacji na światowych rynkach finansowych oraz w gospodarce.

Pamiętajmy, że im bardziej ryzykownego zakupu dokonujemy, tym dłuższy okres na uzyskanie z niego zysku powinniśmy zaplanować. W przypadku akcji powinno być to co najmniej 5-10 lat.

Spekulacja na akcjach, które dziś wydają się niedowartościowane, w krótkim okresie dla niedoświadczonych graczy giełdowych prawie zawsze kończy się stratami.

 

> Waluty

Kurs złotego w perspektywie wejścia do strefy euro, napływu funduszy unijnych oraz dalszego wzrostu inwestycji powinien się umacniać wobec innych walut.

Jeśli jednak spowolnienie naszej gospodarki będzie głębsze lub dalej będzie się rozwijał kryzys na rynkach finansowych, to możemy mieć do czynienia z dalszym spadkiem wartości rodzimej waluty.

> Ropa

Kryzys finansowy, a w konsekwencji spowolnienie gospodarcze na świecie doprowadziło do spektakularnego spadku cen ropy naftowej z historycznych 147 dolarów za baryłkę do niecałych 45 obecnie.

Wszystko będzie zależało więc od popytu na nią, a ten z kolei od rozwoju sytuacji w gospodarce globalnej.

> Złoto

Ceny złota idą w górę, gdy na rynkach finansowy panuje niepokój, gdyż inwestorzy w tym kruszcu widzą bezpieczną przystań na przeczekanie ciężkich czasów.

> Nieruchomości

Ciekawym pomysłem wydaje się zakup mieszkania pod wynajem.

Kryzys zaufania na rynku międzybankowym spowodował, że dostępność kredytów hipotecznych się zmniejszyła. 

Obowiązek wniesienia wkładu własnego, wyższe marże oraz wprowadzenie rygorystycznych kalkulatorów do liczenia zdolności kredytowej ograniczają zakup mieszkania, a w konsekwencji skazują ludzi na wynajem, jeśli nie mogą dostać kredytu mieszkaniowego.

 

Ważne

 

Najważniejsze pytania, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, zanim przystąpimy do inwestycji, to:

jaki jest cel naszej 

inwestycji?

jaką kwotę zamierzamy zainwestować?

na jaki okres chcemy 

zainwestować? 

jaki chcemy mieć dostęp do zainwestowanych 

środków? 

jakich zysków 

oczekujemy? 

jakie ryzyko 

akceptujemy?

na jakich rynkach i w jakiej walucie chcemy inwestować?

Odpowiedzi na te pytania wskażą nam produkty, w które powinniśmy zainwestować. Jeśli nie mamy doświadczenia w inwestowaniu, a zamierzamy wyłożyć na to sporą kwotę, warto zasięgnąć porady fachowców. Pamiętajmy też, że w przypadku większych kwot (kilkadziesiąt tysięcy złotych) należałoby je podzielić na kilka inwestycji: np. obligacje, akcje, waluty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska