Dorobek kompozytorski niemal zapomnianego dziś Emanuela Kani, to 250 utworów

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Emanuel Kania, wybitny kompozytor, pedagog i znawca twórczości Fryderyka Chopina.
Emanuel Kania, wybitny kompozytor, pedagog i znawca twórczości Fryderyka Chopina. www.polona.pl
Niewiele osób pewnie wie, że z Uszyc pochodzi wybitny kompozytor, pianista, organista i krytyk muzyczny Emanuel Kania. Pozostawił po sobie okazały dorobek kompozytorski, który liczy około 250 dzieł.

Emanuel Kania urodził się w 1827 w Uszycach. Jego ojciec, Urban Kania, był nauczycielem w miejscowej szkole. Uczył śpiewu, gry na fortepianie i skrzypcach, a także pełnił funkcję organisty.

To właśnie ojciec zaszczepił w synu miłość do muzyki i zapewnił mu początki muzycznej edukacji.

W 1838 roku mały Emanuel wyjechał do Wrocławia na nauki. Uczęszczał do gimnazjum św. Macieja, tego samego, w którym uczył się wcześniej inny wybitny Ślązak, Jan Dzierżon, późniejszy ksiądz, pszczelarz i naukowiec.

We Wrocławiu Emanuel Kania kontynuował również edukację muzyczną – uczył się gry na fortepianie. Jego nauczycielem był m.in. Carl Schnabel, pianista i budowniczy fortepianów. Studia muzyczne ukończył w Berlinie.

Pracował później w różnych miejscach jako domowy nauczyciel gry na fortepianie. Przez jakiś czas był również organistą we wrocławskim kościele św. Macieja, gdzie do dziś znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa.

W 1853 r. przeprowadził się do Warszawy i można powiedzieć, że mieszkał w niej aż do śmierci, z małymi przerwami na Paryż. W 1869 r. został profesorem warszawskiego Instytutu Muzycznego.

Przez całe swoje życie Kania wiele koncertował. Występował przed publicznością m.in. w Lublinie, Radomiu, Poznaniu, Warszawie, Dubinie, Żytomierzu, Berdyczowie, Kijowie, Wrocławiu, Berlinie, Lipsku, Hamburgu czy Paryżu. W 1860 roku brał udział w koncercie kompozytorskim Stanisława Moniuszki.

Emanuel Kania w historii zapisał się także jako opiniotwórczy krytyk i recenzent muzyczny. Był zwłaszcza znawcą twórczości Fryderyka Chopina. Recenzje muzyczne pisywał m.in. do takich czasopism jak „Kurier Codzienny” i „Kłosy”.

Zafascynował się twórczością Fryderyka Chopina i jako kompozytor pozostawał pod jego dużym wpływem. Przez całe twórcze życie skomponował około 250 utworów, głównie fortepianowych. Są to: nokturny, romanse, walce, mazury, polonezy oraz etiudy.

Jego kompozycje cieszyły się dużym powodzeniem wśród publiczności i wydawców - były publikowane przez renomowane wydawnictwa muzyczne.

Emanuel Kania zmarł w 1887 roku w Warszawie, na kilka dni przed swoimi 60. urodzinami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska