Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.: w naszej gminie z karpiem żyjemy przez cały rok

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.
Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. Radio Opole
W ramach naszej akcji "70 gmin na 70-lecie nto i Radia Opole" o Niemodlinie rozmawiamy z burmistrz Dorotą Koncewicz.

Jakim miejscem do życia jest kierowana przez panią gmina?

Doskonałym, stąd nasze promocyjne hasło „Niemodlin - dodaj do ulubionych.” Jesteśmy gminą o charakterze rolniczym położona w samym sercu największego kompleksu leśnego Opolszczyzny - Borów Niemodlińskich, posiada nie tylko mnóstwo atrakcji turystycznych, ale również infrastrukturę pozwalającą na zagospodarowanie czasu wolnego po pracy, czy po szkole. Samorząd od lat realizuje inwestycje mające na celu poprawę jakości życia. W tym obszarze współdziała również z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, którzy uzupełniania ją ofertę edukacyjno - opiekuńczo - wychowawczą.

Jakie są więc silne strony gminy?

W samym mieście znajdują się publiczna szkoła średnia , dwie szkoły podstawowe i dwa przedszkola. Oprócz tego mamy dwa przedszkola niepubliczne oraz trzy żłobki. Placówki w pełni zabezpieczają potrzeby mieszkańców miasta. Również na terenach wiejskich znajdują się trzy szkoły podstawowe oraz trzy przedszkola. Mamy też szeroką ofertę spędzania czasu wolnego. Na stadionach w Niemodlinie i w Graczach, czterech Orlikach w: Niemodlinie w Graczach i Grabinie, halach sportowych, otwartych strefach aktywności na świeżym znajdujących się w każdej miejscowości można uprawiać sport i rekreację. Bardzo szeroką ofertę kulturalną posiada nasz Ośrodek Kultury im. Agnieszki Osieckiej. Każdy może tu rozwijać swoje zainteresowania począwszy od najmłodszych, a skończywszy na najstarszych mieszkańcach gminy. Osiągnięcia tej placówki są znane w kraju i za granicą. Ofertę Ośrodka Kultury, jak też OSiR-u uzupełniają liczne organizacje pozarządowe działające na terenie całej gminy.

A jakie są słabe strony gminy?

Słabą stroną gminy jest brak mieszkań . Stąd w roku 2021 przystąpiliśmy do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM Opolskie) pozyskując trzy miliony złotych, za które chcemy wybudować 100 mieszkań na terenie miasta. Zostaną oddane do użytku w roku 2028. Obecnie trwają prace związane z podziałem działek. Obserwuje się również spory rozwój budownictwa jednorodzinnego na wsiach. Największy w Sadach, Lipnie, Grabinie i Graczach. Niestety, mimo tego tendencje demograficzne, podobnie jak w całym kraju, są malejące.

Niemodlin kojarzy się wszystkim z karpiem...

Słyniemy z największych śródleśnych stawów hodowlanych tej ryby. Dlatego też promocja Krainy Książęcego Karpia oraz chowu tej znakomitej ryby - lokalnego produktu znajdującego się na liście dziedzictwa kulinarnego Opolszczyzny. Nagrodzonego - słynnego „Karpia po niemodlińsku” można skosztować w jednej z lokalnych restauracji. Z karpiem wiąże się też wiele wydarzeń na terenie miasta. Największymi są: Międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny „Karpik”, na który spływa blisko 400 prac z całego świata. W tym roku odbywa się on po raz dwudziesty. Konkurs wieńczy uroczysta „Gala”. Kolejnym wydarzeniem jest Wojewódzkie Święto Karpia odbywające się od roku 2016 w podwojach Zamku Książęcego i wiążące się z konkursami kulinarnymi szkół gastronomicznych oraz kucharzy profesjonalistów. Oba wydarzenia cieszą się ogromną frekwencją. W tym roku planowana jest także parada uliczna „Karpionalia - Niemodlińska Parada Książęcych Skarbów”. Za najbardziej ciekawe stroje, wyłącznie związane z tematyką rybną, przewidziano nagrody. Zachęcamy zatem wszystkich mieszkańców i gości do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Jakie ważne inwestycje udało się zrealizować w ostatnim czasie?

W tym roku zakończyliśmy jedno z najbardziej strategicznych zadań inwestycyjnych w historii Niemodlina, czyli przebudowę wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Gościejowicach Małych. Inwestycja wykonana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 była współfinansowana z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to ponad 16,5 mln zł Pozyskane dofinansowanie wynosi nieco ponad 9,8 mln. Realizacja tego zadania umożliwi dalszą kanalizację terenów wiejskich oraz osiągnięcie standardów unijnych. Uroczyste oddanie obiektu do użytkowania nastąpi we wrześniu. Ciężar wszystkich zadań inwestycyjnych w roku 2022 położyliśmy na gospodarkę wodno - ściekową.

Jakie ważne inwestycje planujecie w najbliższym czasie?

Obecnie przygotowujemy się do realizacji ostatniego etapu modernizacji Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Jest on związany z remontem sali widowiskowej. Zadanie pn. „Dostosowanie widowni i sceny Ośrodka Kultury w Niemodlinie do wymogów przeciw pożarowych” uzyskało dofinansowanie z polskiego ładu w wysokości 4.14 mln złotych i przewidziane jest do realizacji w latach2022 - 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska