Dorywcza praca w Opolu, czyli jak dorobić po godzinach

Materiał informacyjny Gowork.pl
Stopa bezrobocia w Opolu wynosi jedynie 5,8%, co stanowi wynik zbliżony do ogólnopolskiej średniej, wynoszącej równe 5%. Zdecydowanie może on uspokajać wszystkich tych, którzy właśnie z Opolem chcą związać swoją zawodową karierę, niezależnie od tego czy myślą oni o pracy na pełen etat, czy wyłącznie o pracy dorywczej. W jakich zawodach aktualnie najbardziej potrzeba rąk do pracy w Opolu? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Praca dorywcza w Opolu – kto może na nią liczyć i na jakie stanowiska najczęściej jest prowadzona rekrutacja? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Analiza opolskiego rynku pracy

Biorąc pod uwagę stopę bezrobocia zbliżoną do ogólnopolskiej średniej, trudno się dziwić, że i struktura zatrudnienia (wraz z zawodami deficytowymi) pozostaje podobna – zarówno w kwestii zatrudnienia pełnoetatowego, jak i pracy dorywczej. Na jakie stanowiska najczęściej prowadzona jest rekrutacja w Opolu?

Podobnie jak w innych regionach naszego kraju, liderem opisywanego rankingu jest branża TSL (Transport – Spedycja – Logistyka) jak i budownictwo. Pracę w Opolu bez trudu znajdzie kierowca międzynarodowy, magazynier, kurier czy kierowca autobusu. Z kolei w przypadku sektora budowlanego, najłatwiej o zatrudnienie będzie miał brukarz, betoniarz, zbrojarz, cieśla czy spawacz. Na etat może liczyć zarówno szeregowy pracownik fizyczny jak i inżynier budownictwa.

Znaczne deficyty odnotowuje także branża IT, gdzie pożądany będzie grafik komputerowy, programista czy analityk IT. Nie bez znaczenia jest także sektor finansowy, ze szczególnym naciskiem na takie zawody jak pracownik banku, księgowa, czy agent ubezpieczeniowy.

Naturalnie branża handlowo-usługowa jak i gastronomia także mają w Opolu duże znaczenie. Kasjer-sprzedawca, pracownik sklepu, kucharz czy kelner to profesje, w których nie powinno być większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Praca dorywcza w Opolu – jaka i dla kogo?

Praca w Opolu to nie tylko zatrudnienie na pełen etat – w wielu przypadkach w grę wchodzić będzie wyłącznie praca dorywcza, co może być wręcz stanem pożądanym przez wielu kandydatów. Z pracy dodatkowej korzystają przede wszystkim studenci i emeryci, ale dla wielu osób w trudnej sytuacji może to być niezbędny przystanek na drodze do właściwej kariery zawodowej.

W przypadku studentów, najczęściej obieranym przez nich kierunkiem w tej materii jest pracownik fast-food, kurier miejski, magazynier czy roznosiciel ulotek. Studentki mogą rozwinąć ten zakres o rolę hostessy, zaś osoby kształcące się na kierunkach związanych z IT czy marketingiem, mogą pokusić się o karierę freelancera jako programista, grafik czy copywriter.

Jeśli zaś chodzi o emerytów, to rzecz jest dużo mniej skomplikowana, koncentrując się przede wszystkim na zawodzie ochroniarza czy stróża nocnego (w przypadku mężczyzn) i opiece nad dziećmi czy szeroko rozumianą gastronomią (w przypadku kobiet).

Niemniej, trzeba zauważyć, że praca dorywcza to przede wszystkim charakter umowy, a nie sam rodzaj wykonywanych obowiązków. Z tego powodu tego typu pracy z powodzeniem można szukać również na innych polach, na przykład jako kasjer-sprzedawca, pracownik fizyczny czy pracownik produkcji. Podstawę zatrudnienia w większości przypadków stanowić będzie umowa zlecenie, choć umowa o pracę stanowi standard w przypadku coraz większej ilości miejsce pracy.

Najlepsze miejsca na znalezienie zatrudnienia w Opolu

Wśród kilku najpopularniejszych metod na zdobycie wymarzonego zatrudnienia – zarówno na cały etat jak i w formie pracy dodatkowej – jedna zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie pod kątem efektywności. Jest to oczywiście pośrednictwo portali ogłoszeniowych, które doskonale radzą sobie w łączeniu przedsiębiorców z idealnymi kandydatami, skracając procesy rekrutacyjne nawet o kilka tygodni. Bez względu zatem na to jaka interesuje Cię praca, Opole będzie w stanie powitać Cię z otwartymi ramionami – zobacz jaka praca w Opolu na GoWork.pl czeka na Ciebie!

W wielu przypadkach rozsądnym jest osobiste udanie się do docelowego zakładu pracy i pozostawienie w nim swojego CV. Jest to sposób z którego korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci, poszukujący dla siebie stażu czy praktyk zawodowych, ale również osoby poszukujące punktu zaczepienia w zawodzie mało wymagającym z punktu widzenia pracowniczych kompetencji, a stale zgłaszającym deficyty na rozmaitych stanowiskach. Przykład może stanowić pracownik fast-food czy pracownik produkcji.

Ostatnią, często pomijaną metodą, jest wizyta w lokalnym urzędzie pracy i przejrzenie aktualnie dostępnych w nim ofert. Wbrew krążącym stereotypom, ogłoszenia jakie znaleźć można w urzędzie, kierowane są do wielu kandydatów, niezależnie od stopnia ich wykształcenia czy posiadanych umiejętności. Nierzadko godnym rozważenia pomysłem będzie zarejestrowanie się w nim jako osoba bezrobotna, dzięki czemu przez cały okres poszukiwania pracy liczyć będzie można na ubezpieczenie, udział w kursach zawodowych, a nawet zasiłek dla bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska