Dostali medale za walkę o wolną Polskę

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Grzegorz Sawicki, członek zarządu województwa, Wojciech Kierat, Irena Chmielewska, Adolf Mikulec, marszałek województwa Andrzej Buła.
Grzegorz Sawicki, członek zarządu województwa, Wojciech Kierat, Irena Chmielewska, Adolf Mikulec, marszałek województwa Andrzej Buła. Paweł Stauffer
Działacze „Solidarności” – Irena Chmielewska, Adolf Mikulec i Wojciech Kierat – otrzymali dziś honorowe odznaczenia „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Uroczystość – w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - odbyła się w południe w Muzeum Śląska Opolskiego.

Odznaczenia z rąk marszałka Andrzeja Buły otrzymali:

  • Irena Chmielewska - współzałożycielka „Solidarności” nauczycielskiej, w stanie wojennym uczestniczyła w kolportażu wydawnictw niezależnych i pomocy rodzinom internowanych. W 1990 włączyła się w odtwarzanie struktur „S”;
  • Adolf Mikulec - nauczyciel i działacz związkowy przy Zespole Szkół Zawodowych w Nysie, internowany za swoją działalność 13 grudnia 1981, w stanie wojennym działał w konspiracyjnych strukturach „S”;
  • Wojciech Kierat - działacz „Solidarności” – także niejawnej - w OFAMIE w  Opolu od 1980 roku. Był członkiem Zarządu Regionu NSZZ „S” Śląska Opolskiego.

- Mieliśmy trójkę małych dzieci, więc milicyjna „suka” stojąca całymi dniami pod oknem powodowała strach. Odchorowałam to. Było ciężko, a jednak zwyciężyliśmy – mówi Irena Chmielewska. - I możemy patrzeć do przodu z podniesioną głową i czystym sercem. Zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy zrobić.

- Zrzeszaliśmy pracowników oświaty z Nysy i z powiatu, ponad tysiąc osób nieprzerwanie aż do 1990 roku – wspomina Adolf Mikulec. - To jest ważne, że nie dość, że w 34. rocznicę stanu wojennego nadal jestem, to jeszcze o mnie pamiętają.
Pan Adolf został zatrzymany w noc stanu wojennego. Siedział w więzieniu w Nysie i w Opolu do końca grudnia. - Musiałem to zrobić, to jest coś najważniejszego w moim życiu. Byłem jedną ze szpilek wbijaną w bok systemu komunistycznego. I te szpilki jakiś owoc przyniosły.

Ukłon i hołd odznaczonym złożył w imieniu Rady Ministrów wojewoda Adrian Czubak. - Życzę Polakom, by nie musieli do swej historii dopisywać kolejnych tragicznych dat jak 1 sierpnia, 1 września i 13 grudnia – mówił.

- Nie ma już architektów stanu wojennego – podkreślił Andrzej Buła. - Jesteście wy. Niezłomni i waleczni. Pamiętamy, że to wy zdobyliście w walce Polskę niepodległą i suwerenną.

- Wy jesteście ludźmi „Solidarności” - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu „S”. - Was wyciągano z domów za to, że mówiliście prawdę. Ci, którzy przeciw wam ogłosili stan wojenny pozostali do dziś nieosądzeni.

Ponad 30 działaczom pierwszej „Solidarności” wręczono dwutomową książkę Zbigniewa Bereszyńskiego „NSZZ "Solidarność" i rewolucja solidarnościowa na Śląsku Opolskim 1980-1990”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska