Dostaniesz 5500 zł jeżeli jesteś z tego rocznika! Pieniądze już trafiają na wasze konto 20.07.2024

MS
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że 13 i wprowadzona ostatnio na stałe 14 emerytura, to nie jedyne dodatkowe świadczenia, które przysługuje seniorom. ZUS może wypłacić ekstra nawet ponad 5500 zł. Należy spełnić zaledwie jeden warunek.

Ruszyły wypłaty 14. emerytury

14. emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Dostaniesz 5500 zł dodatku jednorazowo. Zobacz warunki

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czym jest emerytura honorowa?

Emerytura honorowa wynosi aktualnie w Polsce 5540 zł brutto. Kwota jest zatem bardzo pokaźna, jednak nie każdy emeryt może na nią liczyć. Czym właściwie jest to świadczenie i komu jednorazowo ono przysługuje?

Dodatek w postaci emerytury honorowej to rodzaj świadczenia, które dostanie każda osoba. Należy spełnić jednak jeden warunek – skończyć 100 lat. Wiek jest tutaj jedynym kryterium jej przyznawania. Nie ważne zatem czy ktoś przepracował w życiu choć jeden dzień, ani czy pobiera standardową emeryturę.

Dla kogo emerytura honorowa?

Emeryturę honorową ZUS przyznaje każdej osobie, która skończyła 100 lat. Nie podlega ona żadnym zmianom czy waloryzacji i wypłacana jest do końca życia danej osoby zawsze w identycznej wysokości. Warto jednak mieć na uwadze, że jej wysokość zmienia się co rok a finalna kwota zależy od kwoty od kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin świadczeniobiorcy.

Wyliczenia ZUS i KRUS

Wysokość emerytury honorowej jest ustalana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i nie podlega zmianie. To znaczy, że jest wypłacana do końca życia w takiej samej wysokości, nie ulega waloryzacji. Dlatego osoby, które ukończyły sto lat przed 1 marca 2023 roku, otrzymują emeryturę honorową w wysokości 4944,79 zł. Natomiast te, które swoje setne urodziny świętowały 1 marca 2023 roku lub później, otrzymują co miesiąc prawie 600 zł więcej — dla nich emerytura honorowa wynosi 5540,25 zł brutto miesięcznie.

Ile osób pobiera świadczenie?

Zakład Ubezpieczeń społecznych wypłacił w tym roku honorowe emerytury 2,85 tys. osób – w tym 0,43 tys. mężczyzn i 2,42 tys. kobiet. Większość tych osób dostała przelewy na konto bez składania jakichkolwiek wniosków, bowiem nie jest to konieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostaniesz 5500 zł jeżeli jesteś z tego rocznika! Pieniądze już trafiają na wasze konto 20.07.2024 - Głos Szczeciński

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska