Dotacja pomogła im w rozkręceniu lokalu

Materiał informacyjny BGK
Michał i Łukasz, właściciele bistro „Czarno na Białym” w Kędzierzynie-Koźlu, podbijają kubki smakowe klientów. Udało im się stworzyć nietypową śniadaniownię

BGK

To jeden z nielicznych lokali na Opolszczyźnie, w którym można zjeść dania przygotowane na chlebie z własnego wypieku, wypełnione szynką własnej roboty i podane z jajkami pochodzącymi z lokalnej fermy. Gdy dodamy do tego kawę z miejscowej palarni, to sukces wydaje się być murowany.

Wszystko zaczęło się od pomysłu, który zrodził się podczas spotkania rodzinnego w trakcie świąt - wspomina Michał Bryłka, współwłaściciel bistro „Czarno na Białym”. - Rozmawialiśmy przy stole o jedzeniu i uznaliśmy, że dobrze byłoby otworzyć własny lokal. Obaj mieliśmy doświadczenie. Ja byłem wcześniej zatrudniony na kuchni w wielu miejscach w Europie, a Łukasz pracował jako kelner i barman w Stanach Zjednoczonych.

Wspólnicy nie chcieli jednak otwierać kolejnej restauracji w Kędzierzynie-Koźlu. Postawili na śniadania, które serwowane są już od szóstej rano. Klienci chętnie sięgają po ciepłe kanapki, zupy i dania, którego głównym składnikiem są jaja. - Ale początki nie były takie łatwe - dodaje Michał. - Żeby zgromadzić kapitał na rozpoczęcie biznesu pojechałem pracować do Holandii. Po powrocie sięgnęliśmy dodatkowo po mikropożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej oferowaną przez Polski Fundusz Przedsiębiorczości w Opolu. Dzięki niej udało nam się wyremontować lokal.

Michał i Łukasz otworzyli swoje bistro w… środku pandemii koronawirusa, czyli w czasie, który był trudny dla restauracji, z racji obostrzeń epidemicznych. Wspólnicy nie zamierzali jednak się poddać i postawili na śniadania na wynos. Dziś z ich oferty śniadaniowej korzysta wiele okolicznych firm, w tym m.in. personel miejscowego szpitala.

W przyszłości chcielibyśmy otworzyć nasz lokal jeszcze na wieczory na tzw. private dining - dodaje Michał Bryłka. - Gościom serwowalibyśmy po kolei 5 dań: zupę, przystawki, danie główne i desery. Klienci nie mogliby wybierać.

Zdaniem Michała i Łukasza, przepisem na sukces w małej gastronomii jest postawienie na jakość. Dlatego zamiast masowych produktów, stawiają właśnie na swoje wyroby (własne szynki, sosy, przetwory), a także szukają kontaktu z lokalnymi dostawcami warzyw i jajek.

Jesteśmy transparentni, działamy uczciwie, czyli inaczej mówiąc czarno na białym - dodaje Michał.

BGK

Zobacz nowe okazje

miejsce #2

Villeroy&Boch

Villeroy Boch Toy's Delight Bieżnik XL

185,00 zł165,67 zł-10%
miejsce #4

Ray-Ban

OKULARY Ray Ban® JUSTIN 4165 622/55 (55)

360,69 zł360,69 zł
miejsce #6

LUMIDE

LEGGINSY LATEKSOWE CIĄŻOWE LUMIDE

69,99 zł69,99 zł
miejsce #8

Minoti

Kurtka na zimę- szara z czarnymi wstawkami

69,99 zł69,99 zł
miejsce #11

DKaren

Dkaren Komplet Marina

102,10 zł102,10 zł
miejsce #12

RÓŻA

Róża Natali Sexy Koszulka S L Xl

88,00 zł88,00 zł
miejsce #15

Mokasyny czarne 1 duży rozmiar Soto

83,99 zł83,99 zł
miejsce #16

Lemar

Lemar Espadryle - Złoty

189,00 zł189,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Wideo

Dodaj ogłoszenie