Dotacje na prace badawczo-rozwojowe w przedsiębiorstwach

Michał Knapik bit Polska
Od 9 marca do 30 kwietnia 2009 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych oraz Działanie 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R".

Polskie przedsiębiorstwa w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej są mało skłonne do wdrażania innowacji (nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania produktu, towaru lub usługi, procesu, marketingu lub organizacji).

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy przede wszystkim upatrywać w braku pieniądzy na wprowadzanie ulepszeń w działalności gospodarczej, ale także obawa przed stosunkowo dużym ryzykiem niepowodzenia prac badawczo-rozwojowych.

 

W związku z tym przedsiębiorstwa, które chcą uzyskać dofinansowanie na własne prace badawczo-rozwojowe mogą złożyć wnioski o dofinansowanie projektów badawczych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych oraz Działanie 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R" .

 

Przedsiębiorca składa naraz dwa wnioski. Jeden do Działania 1.4 na dofinansowanie prac badawczych, które na przykład prowadzą do wytworzenia prototypu produktu.

Natomiast w ramach Działania 4.1 przedsiębiorcy ubiegają się o dotację na wdrożenie wyników prac badawczych.

 

Warunkiem kontynuacji działań przez przedsiębiorcę w ramach działania 4.1 jest przedstawienie sprawozdania potwierdzającego zakończenie prac badawczych objętych dofinansowanie, a także przedłożenie przez przedsiębiorcę analiz ekonomicznych i badań rynkowych potwierdzających celowość wdrożenia wyników prac.

 

Wsparcie w ramach Działań 1.4 i 4.1 będą mogły uzyskać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Prace badawcze przedsiębiorstw może wykonywać własnymi zasobami, ale może również zlecić zewnętrznej jednostce badawczej.

 

Łączna wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Wielkość wsparcia na prace badawcze zależy od charakteru i zakresu prac i wynosi 70% lub 45% dofinansowania kosztów kwalifikowalnych. Natomiast poziom dofinansowania na wdrożenie wyników prac badawczych zależy od województwa i wielkości przedsiębiorstwa i kształtuje się od 70% do 30% kosztów kwalifikowalnych.

 

Termin składania wniosków upływa 30 kwietnia, jednak konkurs może zostać wcześniej zamknięty w przypadku złożenia wniosków na 120% przewidzianych środków, które wynoszą 293 728 000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska