- Obecnie pracuję jako fizjoterapeuta, ale w najbliższym czasie chciałbym otworzyć własną przychodnię rehabilitacyjną. Czy prywatne przychodnie mogą otrzymać dofinansowanie? - pyta czytelnik. Odpowiada Michał Knapik, ekspert firmy CTC Polska.
- Dotacje unijne na rozwój sektora małej i średniej przedsiębiorczości już od czasu funduszy przedakcesyjnych (dostępnych przed wstąpieniem Polski do UE) stanowiły ważny instrument rozwoju prywatnych praktyk lekarskich, w szczególności niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Prym w pozyskiwaniu dotacji inwestycyjnych wiodły gabinety stomatologiczne, które dzięki pozyskanym dotacjom kupowały nowoczesny sprzęt.
NZOZ-y otrzymywały dofinansowanie na zakup aparatury medycznej, ale także na budowę nowych przychodni, szczególnie na obszarach posiadających słabą i niewystarczającą infrastrukturę medyczną.
Pozyskanie dotacji w pierwszym okresie naszego członkostwa w UE było o tyle ułatwione, że część gabinetów wprowadzała zupełnie nowe rozwiązania medyczne, oparte na wysokiej technologii.
Należy zwrócić uwagę, iż z chwilą wejścia Polski od UE pojawiły się nowe możliwości dla NZOZ-ów, bowiem regionalne środki unijne zostały ukierunkowane wyłącznie dla małych podmiotów działających nie dłużej niż 3 lata, co przy ustawowej regulacji nakazującej lekarzom poza rejestracją w izbach lekarskich również zarejestrowanie w ewidencji dzielności, pozwoliło na swobodne korzystanie z tych dotacji.
Natomiast w chwili obecnej, każda prywatna przychodnia bez względu na okres działania, czy też ilość zatrudnieniowego personelu może uzyskać dotację na unowocześnienie świadczenia usług medycznych.
Ważne
Ważne
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące funduszy unijnych, prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Ta sytuacja otworzyła opolskie usługi medyczne nie tylko na rodzimych pacjentów lecz również na pochodzących z krajów "starej Unii", którzy uzyskali możliwość leczenia na bardzo wysokim poziomie przy znacznie niższych obciążeniach finansowych.
Podobnie jak w pierwszym okresie wydatkowania funduszy unijnych, również w latach 2007-2013 przedmiotem dotacji są nowoczesne urządzenia, prace budowlane czy też wyposażenie komputerowe wspierające proces leczenia i diagnostyki.
Obecnie prywatne przychodnie mogą składać wnioski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Małe gabinety lekarskie korzystają z Poddziałania 1.1.2 "Inwestycje w mikroprzedsię- biorstwa", pozyskując dotacje zarówno na nowoczesny i innowacyjny sprzęt, jak i na wymianę przestarzałych urządzeń.
Należy zwrócić uwagę, iż przedmiotem projektu może być tylko sama budowa przychodni, która będzie wyposażona już w obecnie posiadany sprzęt. Natomiast większe przychodnie ubiegają się o dotacje w ramach Poddziałania 1.3.2 "Inwestycje w innowacje w przedsiębiorstwach". W takim przypadku należy jednak pamiętać, aby celem projektu był zakup innowacyjnego sprzętu lub rozpoczęcie świadczenia nowej usługi.
W przypadku mniejszych funduszy oraz nie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, możliwe jest również sięgnięcie po środki ukierunkowane na powstawanie nowych firm, w tym również tych z branży medycznej czy też paramedycznej. Mowa głównie o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki oraz inicjatywach w ramach wspomnianego powyżej działania 1.1.2.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?