Każda firma z większą chęcią inwestuje w nowe maszyny i urządzenia czy buduje nowe zakłady produkcyjne wiedząc, że może liczyć na dofinansowanie.
Z dotacji na projekty inwestycyjne m.in. skorzystali:
- Firma MM Systemy, produkująca podzespoły do branży automotive, otrzymała dotację w ramach konkursu krajowego Badania na rynek na maszynę tłoczącą podzespoły z aluminium i blachy ocynkowanej do karoserii samochodów.
- Bals Polska, produkująca wtyczki i gniazda przemysłowe, uzyskała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na wdrożenie nowej technologii produkcji innowacyjnego osprzętu elektrotechniczego Green Connect
- Spółka Izobud korzystała z dotacji inwestycyjnych wiele razy. Ostatni projekt dotyczył zakupu segmentu zasilającego linie produkcyjne w nowe mieszanki asfaltowe. Finansującym była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Firma Vitroterm, zajmująca się produkcją i przetwórstwem szkła budowlanego, w ramach projektu unijnego wyposażyła zakład w nowoczesne urządzenia do produkcji szyb zespolonych i szyb hartowanych.
- Firma POM korzystała z dotacji inwestycyjnych trzy razy, na wdrażanie nowoczesnych technologii spawania konstrukcji stalowych i unowocześniania procesu ich produkcji.
- Firma Drewmax, zajmująca się projektowaniem i produkcją urządzeń i linii ważąco – pakujących, na budowę nowego zakładu produkcyjnego wraz z wyposażeniem firma otrzymała dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Grzegorz Stolarczyk, partner zarządzający firmy doradczej Zaga. Fundusze Europejskie, wyjaśnia, że dotacje inwestycyjne są nadal możliwe do pozyskania, ale ważny jest sposób uzasadnienia projektu. - Istotniejsze od tego, co chcemy zrobić, jest, jakie ten projekt da efekty dla gospodarki - mówi.
- Jeśli jest on innowacyjny - to jest duża szansa na zdobycie takiego finansowania - podkreśla.
W rozmowie także o tym:
- Jakie branże mają szanse na takie zewnętrzne finansowanie?
- Jak się przygotować do pozyskania takiego finansowania i jaka jest jego przyszłość?