Nowy dowód osobisty od 4 marca 2019. E-dowód będzie plastikową kartą, ale wyposażoną w elektroniczny czip, na którym zostaną zapisane dane właściciela. Elektroniczny dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (na przykład bankami). Czy to oznacza, że trzeba będzie wymienić dowód osobisty? Kto dostanie e-dowód i jak złożyć wniosek o dowód elektroniczny. [AKTUALIZACJA 19.3.2019 r.]

Dowód osobisty 2019. Jakie zmiany w dowodach od 4 marca

Wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste będzie można składać od 4 marca 2019. Pierwsze e-dowody mają zostać wydane kilka dni później.

O wydanie starego dowodu osobistego będzie można się starać do piątku, 1 marca, do godz. 11.30.

E-dowód 2019. Co to za dokument

E-dowód osobisty to nowy dowód osobisty, który będziemy mogli wykorzystać do:

 • potwierdzenia tożsamości,
 • podpisywania dokumentów elektronicznych,
 • potwierdzenia obecności w placówkach medycznych
 • do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

E-dowód z czipem, czyli nowy dowód osobisty, jest ważny przez 10 lat.

Tak jak do tej pory, nowe dowody osobiste będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa, na którym zostaną zapisane dane o właścicielu dokumentu. Oczywiście, nie zabraknie fotografii, jako zdjęcia biometrycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Co zrobić, gdy się zgubi dowód osobisty? Zgłoś utratę, uszkodzenie albo kradzież dowodu przez Internet

Działanie dowodu osobistego 2019 jest bardzo proste. Podczas załatwiania spraw jego właściciel przyłoży plastikową kartę do czytnika i wpisze znany sobie kod PIN.

Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreśla, że właściciel e-dowodu osobistego sam zdecyduje o tym, w jaki sposób będzie z niego korzystał.

Osoby, które nie chcą korzystać z elektronicznych możliwości e-dowodu, nie będą do tego zmuszane - mówi wiceminister Kozłowski. - Zachowają jednak możliwość uruchomienia tej funkcji w dowolnym czasie.

E-dowód osobisty 2019. Od kiedy można składać wnioski i czy trzeba wymienić stary dowód?

E-dowody będą wydawane od 4 marca 2019 roku. Rząd zakłada jednak , że wymiana starych dokumentów na e-dowody potrwa aż do 2029 roku.

O nowy dowód osobisty będzie można się starać jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentyu. Nie ma jednak takiej konieczności.

Uwaga! Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 roku będą już miały warstwę elektroniczną.

- Finalizujemy projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu. Jesteśmy tuż przed uruchomieniem wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Wnioski o nowy dowód osobisty 2019. Gdzie składać?

Wnioski o e-dowody będzie można składać od poniedziałku, 4 marca 2019. Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie ostatnich przygotowań.

Pomyślnie przebiegły już testy, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach gmin w całej Polsce.

Urzędnicy mogli sprawdzić, jak załatwianie spraw związanych z nowym dowodem osobistym będzie wyglądał w praktyce. Trwają też szkolenia urzędników. Przeszkolono ich prawie 5 tysięcy.

E-dowód będzie plastikową kartą wyposażoną w elektroniczny czip. gov.pl

- Robimy wszystko, by proces wdrożenia skrócić do niezbędnego minimum i by przebiegał bez żadnych zakłóceń – dodaje Marek Zagórski.

Cały proces wdrożenia e-dowodów osobistych rozpocznie się w piątek, 1 marca. Warto pamiętać, że z powodu konieczności przeprowadzenia niezbędnych zmian serwisowych w weekend (2 i 3 marca) nie będzie można załatwiać spraw urzędowych, również drogą elektroniczną.

Dowód osobisty 2019 - o czym jeszcze warto pamiętać?

 • Od środy, 27 lutego 2019 roku, ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód osobisty. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone mogły zostać obsłużone.
 • Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 roku (te osoby dostaną już nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną).
 • Składając wcześniej wniosek online na e-dowód należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami – to najczęstszy błąd. Opis tych wymagań można znaleźć na portalu Obywatel.gov.pl.
 • Jeśli zdjęcie do dowodu osobistego będzie nieprawidłowe, urząd wezwie do uzupełnienia wniosku (dostarczenia odpowiedniej fotografii). Obywatel dostanie wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Uwaga! Nie należy zwlekać z przesłaniem nowego zdjęcia. Należy to zrobić najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30.

  Nowy dowód osobisty 2019. Jak złożyć wniosek o e-dowód 2019?

 • Jeśli wniosek o nowy dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.
 • W piątek, 1 marca 2019 roku od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód osobisty będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

Dowód osobisty to nie tylko kawałek plastiku, to tożsamość, którą należy chronić