Jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet? Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego i gdzie go odebrać. Sprawdź, co to jest e-dowód

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Dowód osobisty 2020. E-dowód można wykorzystać do potwierdzenia tożsamości, podpisywania dokumentów elektronicznych, potwierdzenia obecności w placówkach medycznych czy do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.
Dowód osobisty 2020. E-dowód można wykorzystać do potwierdzenia tożsamości, podpisywania dokumentów elektronicznych, potwierdzenia obecności w placówkach medycznych czy do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. archiwum
Ponad milion Polaków musi wymienić dowód osobisty w 2020 roku z powodu kończącego się terminu ważności. Dodatkowo 160 tysięcy młodych osób wyrobi go po raz pierwszy. Jak złożyć wniosek o dowód osobisty bez wychodzenia z domu? Co to jest e-dowód i ile się czeka na nowy dokument? Jaka jest opłata za nowy dowód osobisty?

Co to jest e-dowód osobisty?

Wszystkie osoby, które składają wnioski o nowy dowód od marca 2019 roku, otrzymują nowoczesny dokument, e-dowód.

- Zasadnicza różnica między nowym dowodem osobistym a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Warstwa elektroniczna e-dowodu osobistego to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – dodaje minister.

Wniosek o dowód osobisty. Jak go złożyć przez internet?

Niezależnie od od tego, ile mamy lat, zacznijmy od założenia profilu zaufanego. Przyda się on nie tylko przy wymianie dowodu, ale też podczas załatwiania innych spraw, jak chociażby złożenie rocznego rozliczenia podatkowego - zaznacza ministerstwo cyfryzacji.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby.

Przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach:

  • PKO Bank Polski SA,
  • Santander,
  • Bank Pekao,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Millennium Bank,
  • konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie trzeba już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

  1. w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.
  2. operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

  1. wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
  2. wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
  3. odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Zdjęcie do dowodu osobistego

By pomyślnie złożyć wniosek online o wyrobienie nowego dowodu osobistego, niezbędne jest przesłanie zdjęcia.

Zdjęcie do dowodu osobistego załączane przez internet powinno być kolorowe, o minimalnej rozdzielczości 492 x 633 piksele i o rozmiarze nieprzekraczającym 2,5 MB.

Składając wniosek w urzędzie załączamy fotografie w formacie 35 x 45mm.

Co ważne, zdjęcie powinno być aktualne, nie można na nim mieć nakrycia głowy czy okularów z ciemnymi szkłami, a twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.

Opłata za wydanie nowego dowodu osobistego

Za wyrobienie nowego dowodu osobistego nie trzeba płacić. Wydanie dokumentu jest bezpłatne.

Ile czeka się na dowód osobisty?

Na nowy dowód osobisty trzeba czekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach – poinformuje cię o tym urzędnik.

Zgubiłem dowód osobisty. Jak go zastrzec?

Jakie jeszcze nowości czekają na właścicieli e-dowodów? Nieco mniej stresu w przypadku zapodziania dokumentu.

Mając „tradycyjny” dowód osobisty, w przypadku jego zaginięcia, powinniśmy to od razu zgłosić do urzędu (można to zrobić online). Urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia, unieważnia dowód. W związku z tym, jeśli nawet po kilku dniach znajdziesz zgubę, to i tak będziesz musiał wyrobić nowy dowód.

Właściciele e-dowodów mają za to możliwość czasowego zawieszenia dokumentu.

– Każdy kto nie wie, gdzie jest jego e-dowód i jednocześnie liczy na to, że się znajdzie – może go zawiesić na 14 dni – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można złożyć przez Internet – Zagórski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska