Dożynki diecezjalne na Górze św. Anny [DUŻO ZDJĘĆ]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dożynki diecezji opolskiej na Górze Świętej Anny.
Dożynki diecezji opolskiej na Górze Świętej Anny. Krzysztof Ogiolda
W grocie lourdzkiej bp Paweł Stobrawa przewodniczył dożynkowej mszy św. i pobłogosławił żniwne korony. Rolnicy przywieźli ich ponad 30.

Starostowie dożynek państwo Krystyna i Andrzej Nowakowie z Rudziczki w dekanacie specjalizują się w produkcji roślinnej, prowadzą rodzinne wielopokoleniowe gospodarstwo. Nie mają wątpliwości, że Bogu należy się wdzięczność za tegoroczne plony.

- Nas tu na Opolszczyźnie naprawdę bardzo mocno pogoda oszczędzała – mówi pan Andrzej. - My mieliśmy wspaniałe żniwa, a jak niedawno przejeżdżałem na północy Polski, to prócz tragedii, jakie tam miały miejsce, pogoda była taka, że niektórzy do dziś nie pozbierali.

- Bez błogosławieństwa Bożego nic by z naszego wysiłku nie było – dodaje pani Krystyna. - Nasza praca na co dzień jest powiązana z Jego dobrą wolą i błogosławieństwem.

- Wy rolnicy uczycie nas tajemnicy ukrytej w kłosie zboża, bo obcujecie z ta tajemnicą na co dzień – mówił w kazaniu bp Paweł Stobrawa. - Wybieracie się na pole w skwarze słońca lub w strugach deszczu, ale zawsze bez kamer i fleszy. Wy pamiętacie, że to człowiek sieje, sadzi, podlewa i pielęgnuje, ale wzrost daje Pan Bóg.

Rolnicy przybyli na diecezjalne dożynki z ponad 30 koronami żniwnymi. Jedna z nich przyjechała z Ostrożnicy.

- Naszą koronę robiliśmy łącznie dwa lata – mówi pani Mariola Ksoll. - Część rzeczy zostało wykonanych w ubiegłym roku, potem była przebudowana. Jest efektem pracy około 20 osób. Przestrzegaliśmy wszystkich reguł – liczba ramion w koronie powinna być parzysta, kłosy nie mogą być cięte itd. Dodaliśmy sporo ozdób, kwiatów. Trzeba je było suszyć. To też było dość pracochłonne.

Przed procesją z darami ofiarnymi ks. biskup pobłogosławił wszystkie korony.

- Hasło tegorocznego roku duszpasterskiego w Polsce brzmi: Idźcie i głoście – przypomniał diecezjalny duszpasterz rolników, ks. prałat Hubert Janowski. - To dziękczynienie za zebrane plony, korony żniwne będące wyrazem wdzięczności Bogu też są formą głoszenia swojej wiary. Rolnicy są też wdzięczni ludziom, którzy ich wspierają. Z wszystkimi się tymi darami, które na polach wyrosły, dzielą.

Na koniec mszy św. nastąpiło symboliczne przekazanie chleba robotnikom, zaś każdy z uczestników dożynek mógł zabrać ze sobą kromkę poświęconego chleba.

Opolskie info 22.09.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska