Dr Aleksandra Rogowska: - Muzykę można zobaczyć

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Dr Aleksandra Rogowska jest naukowcem i artystką. Wykłada na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO.
Dr Aleksandra Rogowska jest naukowcem i artystką. Wykłada na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO. Sławoj Dubiel
Dr Aleksandra Rogowska z politechniki jako jedyna Polka opublikowała książkę w Wydawnictwie Uniwersytetu Cambridge.

Książka - jej tytuł to "Synaesthesia and Individual Differences" - dotyczy zjawiska synestezji.

- Występuje ona wtedy, gdy mamy więcej niż jedno wrażenie zmysłowe w odpowiedzi na specyficzną stymulację zmysłową. Czyli kiedy dźwięki trąbki wywołują oprócz doznań słuchowych również widzenie kolorowych poruszających się wraz z muzyką kształtów. W synestezji językowej słowa, np. dni tygodnia, imiona lub poszczególne symbole językowe są kojarzone z różnymi kolorami - tłumaczy dr Rogowska.

Zjawiskiem zainteresowała się w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, przygotowując się do dyplomu z malarstwa u prof. Leona Macieja.

- Przeglądając literaturę naukową na ten temat, natrafiłam na synestezję, która dość często występuje wśród artystów. Na przykład, kompozytor Olivier Messiaen transponował witraże z kościoła Sainte Chapelle w Paryżu na muzykę, a Wasyl Kandiński stworzył abstrakcjonizm, bo malował swoje muzyczne doznania synestezyjne na płótnie - tłumaczy.
Potem dr Rogowska przeprowadziła badania wśród kolegów muzyków, studentów AM i odkryła kilka prawidłowości. - Byłam tym tak poruszona, że chciałam więcej. Książka była kontynuacją tematu - mówi.

Synestezja ma wiele zastosowań:od edukacji do medycyny.

- Są już stosowane urządzenia dla osób niewidomych lub niesłyszących, które przetwarzają np. obrazy z kamery na wrażenia smakowe lub słuchowe. Synestezja może też być stosowana przez nas wszystkich jako technika pamięciowa, która wspomagałaby po prostu zapamiętywanie trudnych wyrazów… Kto wie, może w przyszłości będą kolejne - mówi dr Rogowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska