Drewniane kościoły w powiecie kluczborskim

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kościół pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Wędryni został zbudowany na przełomie XVII/XVIII wieku. Wieżę dobudowano w 1818 r.
Kościół pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Wędryni został zbudowany na przełomie XVII/XVIII wieku. Wieżę dobudowano w 1818 r.
Kiedyś budowano je z biedy, dzisiaj są naszą największą atrakcją turystyczną. W naszym powiecie zachowało się najwięcej drewnianych kościołów.

W całym powiecie kluczborskim zachowało się ich do dzisiaj 21. Jeszcze niedawno takich kościółków było więcej, ale najpierw w 1995 roku w Gronowicach spłonął kościół św. Idziego (dawny oleski kościół Ciała Chrystusowego, przeniesiony do Gronowic w 1910 roku po wybudowaniu w Oleśnie obecnego kościoła Bożego Ciała), a w 2010 roku ogień strawił kościół św. Wawrzyńca w Nasalach.

- Choć liczba drewnianych kościołów nieustannie maleje, to zespół drewnianych świątyń nadal przeważa w powiecie kluczborskim - mówi Izabella Gomułkiewicz z Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.

Pod względem architektonicznym drewniane świątynie dzielą się na dwie grupy:o konstrukcji zrębowej (ściany wznoszono z poziomo układanych bali) oraz o konstrukcji szkieletowej (szkielet z drewna wypełniano gliną lub cegłą). Na ziemi kluczborskiej większość drewnianych kościółków ma konstrukcję zrębową.

- Większość też została zbudowana dla gmin ewangelickich - dodaje Izabella Gomułkiewicz.

Najstarszy z zachowanych kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Bąkowie jest jednak jeszcze przedreformacyjną świątynią. Zbudowany został na przełomie XV/ XVI wieku (podczas gdy Marcin Luter ogłosił swoje tezy w 1517 roku). Kościół w Bąkowie został przejęty przez luteran ok. 1550 roku. Katolickim stał się ponownie po II wojnie światowej. Na ścianach świątyni zachowały się polichromie z XVI wieku ze scenami Zwiastowania, Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego. Najcenniejszym zabytkiem jest jednak ołtarz główny z najstarszym na Śląsku 3-metrowym tryptykiem gotyckim z 1370 roku. Ołtarz ten został przeniesiony do Bąkowa prawdopodobnie z opolskiego kościoła minorytów.
Przedreformacyjny jest też kościół w Maciejowie, wzmiankowany już w 1446 roku, a przejęty przez ewangelików w 1532 roku. Obecny kościół pochodzi z przełomu XVI/ XVII wieku. Architektoniczną perełką jest także kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chocianowicach. Niektóre źródła podają, że drewniana świątynia stała w tym miejscu już w 1236 roku. Dzisiejszy kościół został odbudowany (drewniane świątynie regularnie płonęły, a wierni odbudowywali je po pożarach) w 1662 roku. Data odbudowy stojącego do dzisiaj kościoła widnieje na belce w zakrystii.

W kościele pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Wędryni ciekawostką jest sufit pomalowany w kolorowe ludowe motywy. Oprócz tych zabytków drewniane kościoły w powiecie kluczborskim znajdują się jeszcze w Lasowicach Wielkich i Lasowicach Małych, Laskowicach, Ligocie Górnej, Gierałcicach, Rożnowie, Brzezinkach, Biskupicach, Gołkowicach, Proślicach, Miechowej, Komorznie, Krzywiczynach, Jakubowicach, Świniarach Wielkich, Wierzbicy Górnej i Wierzbicy Dolnej. Wszystkie te kościoły znajdują się na turystycznym Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.

W Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku do końca listopada można oglądać wystawę pt. "Kościółki drewniane Ziemi Kluczborskiej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska