Drewniany kościół Świętej Trójcy w Miejscu Odrzańskim

fot. Archiwum
Drewniany kościół Świętej Trójcy w Miejscu Odrzańskim
Drewniany kościół Świętej Trójcy w Miejscu Odrzańskim fot. Archiwum
Mieszkańcy otaczają go szczególną troską, bo pamiętają, ile trudu kosztowało jego postawienie. Do budowy świątyni zabierano się od 1750 r.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Drewniany kościół Świętej Trójcy w Miejscu Odrzańskim wyślij SMS o treści:

KK.6 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Niestety, były właściciel Miejsca Odrzańskiego, Carl Joseph Vetter Graf von der Lilien, który uzbierał drewno i pieniądze na budowę świątyni, zmarł, nie rozpocząwszy nawet prac. Materiały budowlane przeznaczono na inne cele.

Dziesięć lat później nowy właściciel wsi, Friedrich Gregorius von Lautensac, ponownie zgromadził drewno i inne materiały budowlane. On z kolei nie miał pieniędzy na opłacenie cieśli. Lata mijały, a mieszkańcy Miejsca Odrzańskiego zmuszeni byli chodzić na msze do kościoła parafialnego w Sławikowie. We wsi odczuwalne było napięcie: ludzie chcieli mieć swój kościółek.

Ostatecznie do budowy przystąpiono w 1770 r., a dwa lata później jeszcze niedokończony kościół poświęcono. Zbudował go mistrz ciesielski z Koźla Henryk Henschel.

Do dziś zachował się liczący prawie 500 lat dzwon, na którym odlano datę powstania - 1511 r. Zabytkowy dzwon do dziś wzywa mieszkańców na msze. Informuje też o najważniejszych wydarzeniach.

Kościół w Miejscu Odrzańskim
Drewniany kościółek wygląda bardzo okazale, głównie dzięki atrakcyjnemu położeniu na wysokiej skarpie nad Odrą. Szczególnie pięknie to miejsce prezentuje się wiosną i jesienią, choć niezwykle wygląda także zimą, gdy Odrę pokrywa lód. Zabytek otacza wiejski cmentarz, a w części centralnej wznosi się kaplica.

Dziś w Miejscu Odrzańskim w stu domach mieszka ponad 300 osób. Wieś została mocno zniszczona w czasie powstań śląskich. Przed nimi było tu ponad 50 budynków mieszkalnych, po zakończeniu walk pozostało jedynie 12.

Miejsce Odrzańskie leży w gminie Cisek. Można tam trafić, jadąc z Ciska w kierunku Łan i odbijając w Dzielnicy na Miejsce Odrzańskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska