Drewno też ma wymagania

Lina Szejner
Drewniane meble modne są zawsze. Co kilka lat na topie jest tylko inny ich rodzaj. Warto więc wiedzieć, co z czym zestawiać.

Meble z ciemnego drewna, takiego jak orzech, rustykalny dąb czy rzadziej spotykany mahoń, podkreślają kolory ziemi, czyli różne odcienie beżu i brązu. Jeśli więc zastanawiamy się, w jakim kolorze kupić komplet wypoczynkowy czy dywan, możemy zaszaleć w palecie barw - począwszy od kremowej kości słoniowej aż po jasną czekoladę.

Meble ciemne wyglądają dostojnie, jeśli więc zdecydujemy się na "wypoczynek" w kolorze kremowym, pomieszczenie na pewno będzie wystarczająco świetliste. Jeśli jednak postawimy na bardziej praktyczny, nie brudzący się kolor jasnego brązu, trzeba się liczyć z koniecznością dodania rozjaśniających akcentów. Mogą to być jasne zasłony i kilka poduszek rzuconych na kanapę. Kolor ścian też powinien być jasny.
Choć brzoza, jawor i jasny buk w wyrobach meblarskich różnią się między sobą, jednak należą do tej samej gamy chłodnych barw drewna. Wszystkie znakomicie nadają się do urządzania wnętrz w stylu skandynawskim, oszczędnym, prostym i funkcjonalnym. Doskonale korespondują z tkaninami w kolorach błękitu, morskiej zieleni, ale te barwy powinny być rozbielone i pastelowe. Skandynawski styl "lubi" wszelkiego rodzaju ekologiczne dodatki w naturalnych kolorach - zgrzebną bawełnę, len, niebieskawe szarości.

Modrzew, sosna, świerk - te rodzaje drewna są jakby z tej samej rodziny. Wszystkie charakteryzują się ciepłym, złocistym odcieniem. Im dłużej są wokół nas, tym intensywniej się złocą. A złoto doskonale wygląda w połączeniu z kolorami świeżych, dojrzałych owoców pomarańczy, zieleni młodej trawy, a także nasyconego błękitu.
Drewno mahoniowe, o czerwonawym zabarwieniu świetnie wygląda w połączenie z oliwkową zielenią, pomarańczowym, a także charakterystycznym odcieniem kwiatu fuksji lub fioletu. Te ostatnie kolory, choć z rzadka występują w naszych wnętrzach, to nadają im charakterystyczny orientalny rys. Zastosowanie ich wymaga jednak dużego wyczucia.

Najbezpieczniej zacząć eksperyment w sypialni. Jeśli do mahoniowych mebli dodamy zasłony w barwie fioletu lub pomarańczy i nam się to połączenie nie spodoba, zawsze można detal wymienić. Żeby jednak nie tracić niepotrzebnie pieniędzy, popatrzmy na zdjęcia zamieszczone w pismach o urządzaniu wnętrz i poszukajmy w nich inspiracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska