„Drogi nadziei. Niezwykłe losy sybiraków” to tytuł książki głubczyckiego historyka dr. Arkadiusza Szymczyny, który specjalizuje się w sprawach kresowych, w szczególności kresowian osiadłych po 1945 roku na ziemi głubczyckiej.
Książka została wydana przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski, przy wsparciu finansowym Fundacji Orlen. Publikacja ukazała się pod patronatem Instytutu Śląskiego w Opolu.
- Każda taka publikacja, która poszerza zakres naszej wiedzy, albo zbiera wątki porozrzucane po innych publikacjach jest cenna - mówi dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. – Mamy tutaj do czynienia z dwojakim zjawiskiem. Z jednej strony pamięcią o Sybirakach, a drugiej z pamięcią o osadnikach, którzy byli ekspatriowani ze swoich domów na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej.
Szef Instytutu Śląskiego zwraca uwagę, że cenne jest spojrzenie na zjawisko wychodźstwa ludności polskiej ze Związku Sowieckiego.
- Sowiety to była krainy nędzy i rozpaczy. Armia Andersa była armią nadziei, która pozwalała marzyć o zbudowaniu lepszego życia dla siebie i swoich dzieci oraz myśleć o powrocie do wolnej Polski.
Publikacja zawiera unikatowe zdjęcia pochodzące m.in. ze zbiorów rodzinnych mieszkańców powiatu głubczyckiego. Wraz z książką powstała również wystawa, która obecnie jest prezentowana w głubczyckich szkołach.
Przypomnijmy, że powiat głubczycki to „najbardziej kresowy” rejon Opolszczyzny. Według wyliczeń dr. Szymczyny blisko 70 proc. powojennych mieszkańców ziemi głubczyckiej pochodziło z Kresów Wschodnich. Droga części z nich wiodła przez Syberię i stepy Kazachstanu. Publikacja może być pomocna we wzmacnianiu relacji międzypokoleniowych.
- Bardzo ważne jest posiadanie świadomości swojego pochodzenia, wiedzy o tym, gdzie są groby przodków. Ta konkretna książka pozwala rozejrzeć się wokół siebie, spojrzeć na swoje korzenie i dostrzec, jak daleko na wschód one sięgają – przekonuje dr Kuświk.
Bezpłatny egzemplarz książki można otrzymać w sekretariacie Instytutu Śląskiego w Opolu (ul. Piastowska 17). W tej sprawie można również skontaktować się z opolskim oddziałem SON przez adres biuro.opole@odraniemen.org.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Dz PMM