Druga edycja konkursu Warm Up Your Business. Doceniono najlepsze pomysły na biznes w dziedzinie energetyki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zdobywcy główniej nagrody w konkursie Warm up Your Business.
Zdobywcy główniej nagrody w konkursie Warm up Your Business. Archiwum
Główną nagrodę w wysokości 10 000 zł otrzymali Arkadiusz i Joanna Zemlakowie oraz Rafał Juszko za projekt pt. „Przydomowy panel wiatrowy”.

W konkursie udział brali młodzi innowatorzy, którzy mają konkretny pomysł na to, w jaki sposób można poprawić współczesną energetykę z korzyścią dla konsumentów i środowiska. Spośród siedmiu zakwalifikowanych projektów wybrano trzy, których autorów uhonorowano nagrodą pieniężną.

Nagrodę główną w wysokości 10 000 zł otrzymali Arkadiusz i Joanna Zemlak oraz Rafał Juszko za projekt pt. „Przydomowy panel wiatrowy”.

- Postanowiliśmy stworzyć prostą i tanią technologię niewielkich turbin wiatrowych pracujących przy niskich prędkościach wiatru, które łatwo wkomponować w otoczenie – mówią o swoim pomyśle.

Zaprojektowana w układzie pionowym turbina wiatrowa połączona z prądnicą indukcyjną pracuje z wysoką sprawnością już przy bardzo niewielkim wietrze, którego prędkość przekracza 1 m/s. Praca turbiny jest bezszelestna i pozbawiona szkodliwego dla człowieka tzw. efektu migania.

Każda z turbin o wysokości 150 cm i średnicy 10 cm może być łączona z innymi tworząc większe moduły. Można je z łatwością instalować w ogrodzeniu oraz w postaci wolnostojących pergoli. Koszty takiego rozwiązania również mają być konkurencyjne. Przykładowo panel o mocy 300 W (250 x 153 cm) będzie kosztował około 900 zł.

Nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu: Mateusz Boroch i Anthony Weineis.

Ich pomysł to ekologiczny budynek mieszkalny wykonany ze składanych na miejscu wielkogabarytowych przestrzennych prefabrykatów rekartonowych.

"Hamster House – polski dom prefabrykowany z rekartonu” (bo taką nazwę nosi zwycięski projekt) składa się z jednolitych elementów prefabrykowanych z rekartonu wraz z wkładem ze styropianu trzeciej generacji. Projekt wyróżnia zastosowanie, jako budulca nowatorskiego materiału oraz technologia wykonania, które wpływają na jego przyjazność dla środowiska, stosunkowo niskie koszty produkcji i zaskakująco dużą szybkość wykonania. Co ciekawe budynek wykonany w zaprezentowanej technologii podlega recyklingowi – po zużyciu technicznym budynku jego odpady stają się surowcem dla nowego budynku.

Nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Semen Kalinichenko z Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu. Projekt pn. „Energia z mleka” to pomysł na zagospodarowanie energii cieplnej powstającej w przedsiębiorstwach mleczarskich w procesie chłodzenia mleka.

- Przy chłodzeniu powstają duże ilości energii cieplnej, która często jest traktowana, jako energia odpadowa i wyrzucana do atmosfery. Wykorzystanie pomp ciepła pozwala na zagospodarowanie tej energii do podgrzania wody technologicznej – mówi autor projektu. Takie rozwiązanie generuje zarówno efekty ekonomiczne jak i środowiskowe pozwalając oszczędzić zasoby energetyczne przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że (według autora pomysłu) obecnie na chłodzenie mleka i ogrzewanie wody technologicznej w przedsiębiorstwach mleczarskich zużywane jest aż 65% energii – jest, więc gdzie oszczędzać.

Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja - kreowanie dokładnie takiej wizji przyszłości w dziedzinie energetyki to główny cel, jaki stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego „Warm up your business”. Dwie zrealizowane edycje wskazują wyraźnie, że poprzez budowę ekosystemu startupowego cel ten udaje się osiągać.

Dlatego też organizatorzy i pomysłodawcy konkursu, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA oraz PNT w Opolu, już teraz zapowiedziały kontynuację współpracy ogłaszając rozpoczęcie prac nad trzecią edycją konkursu.

ECO dysponuje fachową wiedzą i doświadczeniem w branży energetycznej oraz zabezpieczeniem środków finansowych potrzebnych do realizacji programu. - Innowacyjność i ekologia to obszary, które są niezwykle istotne w prowadzonej przez nas działalności – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. operacyjnych ECO SA – dlatego chcemy je w takiej formie promować zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy wchodzą lub za chwilę wejdą na rynek pracy w naszej branży.

- Dysponujemy odpowiednim doświadczeniem, które pozwala na wyszukiwanie biznesowych pomysłów innowacyjnych na wczesnym etapie organizacji, które mogą być w przyszłości objęte finansowaniem z odpowiednich Programów Operacyjnych lub finansowaniem odrębnym z funduszy inwestycyjnych - mówi prof. Jarosław Mamala, prezes zarządu Parku Naukowo Technologicznego w Opolu, jeden z pomysłodawców konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska