Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga toaleta bezdotykowa stanęła w centrum Opola. Pierwsza nadal czeka na uruchomienie [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Toaleta bezdotykowa przy skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Szpitalnej w Opolu.
Toaleta bezdotykowa przy skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Szpitalnej w Opolu. Piotr Guzik
Zautomatyzowany szalet stanął u zbiegu ulic Młyńskiej i Szpitalnej. To drugie takie urządzenie w mieście. Pierwsze pojawiło się blisko dwa miesiące temu przy moście im. Sendlerowej na Pasiece i do tej pory czeka na uruchomienie.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, informuje, że toaleta automatyczna przy moście im. Sendlerowej ma już przyłącza elektryczne i wodociągowo-kanalizacyjne, a miasto jest na etapie podpisywania umów na dostawy prądu i odbiór ścieków. – Toaleta ta powinna być dostępna w ciągu dwóch-trzech tygodni – deklaruje.

Dłużej trzeba będzie poczekać na udostępnienie drugiej takiej toalety, która pojawiła się niedawno u zbiegu ulic Młyńskiej i Szpitalnej. – W tym przypadku jesteśmy jeszcze przed wykonaniem przyłączy do tej konstrukcji – stwierdza Katarzyna Oborska-Marciniak.

Mając na uwadze, ile pierwsze urządzenie do tej pory nie działa, uruchomienia drugiego można się spodziewać najwcześniej w drugiej połowie wakacji.

Automat nie wyda reszty

Toaleta w tym punkcie Opola powstała na miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych. Czy w okolicy utworzone nowe?

- Niepełnosprawni mogą za darmo parkować na każdym innym miejscu. Nie wykluczamy jednak, że w okolicy powstanie nowe miejsce w sąsiedztwie dotychczasowego - odpowiada Katarzyna Oborska-Marciniak.

Pani rzecznik przyznaje, że wysokość opłaty za korzystanie z toalet jeszcze nie została ustalona. – Nie będzie to jednak wysoka cena, w okolicy dwóch złotych – stwierdza.

Dodajmy, że urządzenie będzie przyjmowało wyłącznie polskie monety i nie będzie wydawało reszty.

Drzwi otworzą się po 15 minutach

Nowe toalety kosztowały blisko 500 tys. zł. Są zautomatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystko jest obsługiwane bezdotykowo: woda, mydło i papier mają być wydawane z dozowników po tym, jak osoba korzystająca z toalety podłoży dłoń pod czujnik.

Drzwi zamykają się i otwierają automatycznie. Podłoga jest wyposażona w czujnik obciążenia. Jeśli ktoś przebywa wewnątrz dłużej, niż 15 minut, drzwi otwierają się automatycznie.

Co z dawnym szaletem przy moście?

W miejscu toalety automatycznej przy moście nad Odrą stała wcześniej toaleta przenośna. Opolanie skarżą się, że zniknęła, a z tej nowej nie można jeszcze korzystać.

- Toaleta ta została przeniesiona na druga stronę parku, od strony ul. Odrowążów. Jest to jej docelowa lokalizacja – informuje pani rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto