Drugi dzień protestu lekarzy. Jak przebiegał u nas?

Redakcja
Henryk Superczyński, emeryt z Opola, dostał receptę ze 100-proc. odpłatnością w ZOZ "Centrum" przy ul. Kościuszki. - Przyjąłem to spokojnie, bo co miałem zrobić, skoro trwa protest? - mówi.
Henryk Superczyński, emeryt z Opola, dostał receptę ze 100-proc. odpłatnością w ZOZ "Centrum" przy ul. Kościuszki. - Przyjąłem to spokojnie, bo co miałem zrobić, skoro trwa protest? - mówi. Sławomir Mielnik
W Opolu w zwykłych przychodniach, na ul. Kościuszki, Waryńskiego i Szarych Szeregów pacjenci dostają recepty tylko na 100 proc. Z kolei w poradniach w terenie, należących do Porozumienia Zielonogórskiego, lekarze wypisują niektórym pacjentom leki refundowane.

Do opolskiego NFZ ze skargą na niewłaściwie wystawioną receptą zwróciło się na razie 2 pacjentów.

Jedną z osób, która dostała receptę na 100 proc. w ZOZ-ie "Centrum" przy ul. Kościuszki w Opolu był Henryk Superczyński, emeryt z Opola. Znalazły się na niej 2 leki: na krążenie i na prostatę.

- Przyjąłem to spokojnie, bo co miałem zrobić, skoro trwa protest? - mówi pan Henryk. - Pani doktor wytłumaczyła mi o co lekarzom chodzi, że NFZ chce ich karać nawet za to, że nie postawią w odpowiednim miejscu kropki na recepcie. Lekarze mają swoje racje, rząd swoje, tylko nas nikt o zdanie nie pyta. Ale ja na swoją panią doktor nie dam złego słowa powiedzieć.

Ale nie wszyscy pacjenci, którzy odwiedzili wczoraj ZOZ "Centrum" zachowali spokój. - My chyba wszyscy też wyjdziemy na ulicę, bo z nami, pacjentami, nikt się nie liczy - mówiła zdenerwowana kobieta w starszym wieku, która właśnie opuściła gabinet lekarski i też dostałą receptę ze 100-proc. odpłatnością. Chodziło o specyfik na nadciśnienie.

W NZOZ "Medica" w Leśnicy dziś do 14. przyjmował dr Krystian Adamik, specjalista medycyny rodzinnej, członek Porozumienia Zielonogórskiego. - Przyjęliśmy taką zasadę, że wypisujemy recepty refundowane na leki stosowane w chorobach przewlekłych takich jak: cukrzyca, schorzenia układu krążenia czy endokrynologiczne. Nie możemy bowiem pacjentów karać za złe rozporządzenia, wymyślone przez NFZ.

Natomiast antybiotyki, a także leki stosowane w chorobie wrzodowej i na różne schorzenia zapalne dr Adamik zaznaczał na recepcie jako pełnopłatne.

Opolski NFZ uruchomił dwa numery w ramach infolinii, pod którą pacjenci mogą zadzwonić, jeśli będą mieli problem z receptą.

Jeden to: 40 20 121, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, pod którym dyżurują farmaceuci .

Drugi: + 48 693 959 869, czynny od 16 do 8 rano, także w dni wolne od pracy. Pod tym numerem pracownik opolskiego NFZ poda np. adres i telefon placówki, która wystawi receptę refundowaną.

Skargę można też złożyć do rzecznika praw pacjenta - nr infolinii 800 190 590.

Więcej o proteście lekarzy i jego skutkach dla pacjentów czytaj we wtorkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska