Samorząd województwa planuje realizować ten projekt - finansowany z centralnej puli z Brukseli dedykowanej ochronie środowiska i klimatu- razem z Politechniką Opolską i opolskimi gminami.
We wtorek marszałek podpisał w tej sprawie porozumienie z rektorem opolskiej uczelni technicznej, a w czwartek mają przystąpić do niego 42 samorządy.
Efektem ma być lepsze zarządzanie jakością powietrza w regionie.
Podział ról ma być taki, że politechnika wykształci kadry dla każdej gminy na studiach podyplomowych, a urząd marszałkowski stworzy m.in. platformę współpracy i jednolity system informacyjny wspierający realizację programu ochrony powietrza w regionie.
Marszałek Andrzej Buła mówił podczas podpisania porozumienia, że każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. - Specjaliści sprawdzą, czy np. wystarczy ocieplić budynek albo jaki piec zastosować. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej – zapowiedział marszałek.
To drugie podejście Opolan do programu LIFE. Za pierwszym razem - w 2019 roku - się nie powiodło. Marszałek liczy, że teraz wynik będzie pozytywny. Rozstrzygnięcia spodziewa się w kwietniu.
Urząd uzyskał promesę, czyli zapewnienie współfinansowania wkładu własnego z narodowego funduszu ochrony środowiska, w wysokości 4 mln zł.
Urząd marszałkowski podkreśla, że Opolskie jest jedynym regionem w Polsce, które zdecydowało się na udział w programie LIFE.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?