Drugie złoto Dario Cologny. Maciej Kreczmer - 27.

Paweł Relikowski
Dario Cologna, po tym jak zdobył mistrzostwo olimpijskie w biegu łączonym 2x15 km i zaliczył dwa upadki w półfinale sprintu, dziś był znów najlepszy.

Szwajcar sięgnął po drugie swoje złoto na dystansie 15 km stylem klasycznym i potwierdził, że do igrzysk przygotował się fenomenalnie. Po pięciu kilometrach najlepszy był nieoczekiwanie fiński mistrz świata młodzieżowców Iivo Niskanen, do którego Cologna tracił osiem sekund. Po 8 km wyprzedzał już fina o sekundę i zaczął budować przewagę. Po 2/3 dystansu miał nad Finem blisko 20 sekund przewagi, a to tego drugiego zaczął się zbliżać czasem Szwed Johan Olsson i ostatecznie prześcignął go.

Ale na trasie najlepiej zaczął sobie radzić inny Szwed Daniel Rickardsson. Rozpoczął bardzo wolno i w pewnym momencie do liderującego Niskanena miał 26 sekund straty. Niwelował je systematycznie, wyprzedzał kolejnych zawodników. Na mecie miał trzeci wynik. Ledwie 0,2 sekundy lepszy od Fina.
Złoto zdobył Cologna, który miał wynik o 28,5 sek lepszy od Olssona i o 38,8 sek od Rickardssona.

Przyzwoicie spisał się Maciej Kreczmer. Cały czas biegł w okolicach 30 miejsca, a ostatecznie zajął 29. lokatę. Do Cologny stracił 2,29 minuty. 64. był Pawel Klisz (strata 5.21,9 min), a 66. Maciej Staręga (strata 5.37,4)